Mis liigub see kulub. Glükoosamiinsulfaadi ja selleriseemneekstrakti soodsast toimest liigesepõletikele

Mis liigub see kulub

Glükoosamiinsulfaadi ja selleriseemneekstrakti soodsast toimest liigesepõletikele

Glükoosamiinsulfaat on loodusliku aminomonosahhariid glükoosamiini, mida esineb ka inimese organismis, sool. Glükoosamiinil on oluline osa kõhre biokeemilises koostises. Nii inim- kui loomorganismi liigeskõhred koosnevad glükoosamiiniahelatest. Ealised muutused, põletikulised protsessid ja mehhaanilised kahjustused rikuvad kõhrkoe terviklikkust. Eakamatel inimestel tekkivat haigust nimetatakse osteoartroosiks ehk lihtsalt liigese kulumiseks.

Nii esmaselt tekkinud kui mingi haiguse, kahjustuse või trauma tagajärjel tekkinud degeneratiivse osteoartroosi (liigese muundumisega seotud liigesehaigestumus-põletik) ravis on viimasel ajal hakatud laialdaselt kasutama glükoosamiinsulfaati. Glükoosamiini kasutamise positiivseks küljeks on asjaolu, et preparaadi ravitoime säilib veel mõnda aega ka pärast glükoosamiini ravikuuri lõpetamist, seega kaitseb ja soodustab ta liigeskõhre taastumist ka ravi lõppedes.

Kliiniliste uuringute põhjal on tõestatud, et suu kaudu manustatud glükoosamiinsulfaat tungib liigesõõntesse ja soodustab kõhrkoe terviklikkuse taastumist. Tavaliselt on glükoosamiini sünteesi lähteaineks glükoos, kuid osteoartroosi korral on selleks vajalike algainete teke häiritud. Sellisel juhul korvab väljastpoolt ehk siis suu kaudu organismi manustatud glükoosamiinsulfaat vajaliku aine puuduse organismis, soodustades proteoglükaanide biosünteesi ja toites lõppkokkuvõttes liigesekõhre.

Ühtlasi on glükosamiinsulfaat põletikuvastase toimega - glükoosamiini ja kõigi tuntumate mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite nn aspiriini-rühma ravimite (nt atsetüülsalitsüülhappe, ibuprofeeni, piroksikaami jt) kliinilised võrdlusuuringud viitavad sellele, et glükoosamiinsulfaadil esineb vähem kõrvaltoimeid, eriti seedetrakti limaskesta kahjustusi ja verejookse. Seda saab põhjendada asjaoluga, et tavapärased nn aspiriini-rühma ravimid avaldavad toimet põletikku tekitavate ainete (prostaglandiinide) pärssimise kaudu. Glükoosamiinsulfaadil see toime puudub. Seetõttu ei ole glükoosamiinsulfaadil mao- ja kaksteistsõrmiksoolehaavandeid põhjustavat toimet.

Siinkohal aga ei saa jätta kirjutamata teisest tähtsast komponendist, nimelt selleri (Apium graveolens) seemnetest, mille koostoime glükoosamiinsulfaadiga soodustab veelgi liigesehaiguste leevendumist.

Seller on väga populaarne köögivili. Raviotstarbel kasutatakse peamiselt taime juuri ja seemneid. Selleri seemneid on juba ammusest ajast rahvameditsiinis kasutatud krooniliste liigesvalude leevendamiseks. Selleri seemnetes on 2-3% eeterlikke õlisid, 18% rasvõli linoleeni, flavonoidglükosiide, laktoone ja paljusid mineraalaineid (kaaliumi-, naatriumi-, kaltsiumi- ja fosforisooli).

Selleri seemnetest saadud ekstraktil on nii põletikuvastane kui ka organismist vett väljaviiv ehk diureetiline toime. Kui lahutada ekstrakt komponentideks ja püüda neid iseloomustada, siis eeterlikul õlil on põletikuvastane ning linoleenil liigeskõhre kaitsev toime, glükosiid apiinil aga diureetiline ehk vett väljaviiv toime. Flavonoidide sisalduse tõttu sobib seller kasutamiseks nende haiguste, mis on põhjustatud veresoonte seinte läbilaskvuse suurenemisest ja millega kaasuvad tursed, raviks. Seller on ka tuntud kui kosutusvahend, suurendades nii vaimse kui füüsilise töö tegemise võimet. Sellerit on edukalt kasutatud nii podagra kui ka impotentsuse kompleksravis tänu tema toksilisi aineid väljutavale toimele ning potentsi tõstvale efektile.

Selleris sisalduvad kaltsiumi- ja fosforisoolad soodustavad luukoe tiheduse säilimist. Positiivne toime südame- ja veresoonkonna haigustele seletub kaaliumisisaldusega taimes, sest on ju kaalium normaalseks südametööks üks olulisemaid ioone. Lisaks sisaldab seller veel aluseliste omadustega mineraalained, mis reguleerivad organismi happe-leelistasakaalu, soodustavad valkude omastamist ning suguhormoonide teket.

Selleriseemne ekstrakti koostoime glükoosamiinsulfaadiga on soodne. Selleri seemnetes olev eeterlik õli soodustab glükoosamiini imendumist. Kasutades nimetatud kahte toimeainet üheskoos, on võimalik kummagi komponendi annuse vähendamine, sest nad soodustavad ja võimendavad vastastikku teineteise toimet ning sellega väheneb ka kõrvaltoimete tekke võimalus. Glükoosamiin ei kahjusta seedetrakti ning selleri seemnete toimel viiakse organismist välja kahjulikud ühendid, ka kusiaine, mis kuhjub organismi podagra korral.

Eelpool toodust järeldub, et alati ei olegi vaja kasutada neid kõige kallimaid arstirohtusid, piisab teadmisest, millest vanaduses jääb organismis vajaka, seda tuleks väljapoolt asemele anda (GLÜKOOSAMIIN) ja kui seda kõike saab teha võttes abiks killukese taimeriigist (SELLER), võime kindlad olla, et väheneb vajadus valuvaigistite ja mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite järele.

Kas see artikkel oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada