Kõhuvalu

Kõhuvalu on üks sagedamini esinev haigustunnus ja peamine põhjus seedeelundite haiguste arsti - gastroenteroloogi - poole pöördumiseks. Kõhuvalu on täielikult subjektiivne kogemus, teda hinnata ja tema tugevust mõõta on nii arstil kui ka patsiendil endal raske.

Kõhuvalu on üks sagedamini esinev haigustunnus ja peamine põhjus seedeelundite haiguste arsti - gastroenteroloogi - poole pöördumiseks. Kõhuvalu on täielikult subjektiivne kogemus, teda hinnata ja tema tugevust mõõta on nii arstil kui ka patsiendil endal raske.

Kuigi kõhuvalu võib olla seedeelundite talitlushäire näitaja, esineb seda siiski sagedamini seedeelundite ägeda või kroonilise haiguse korral. Kõhuvalu üheks võimalikuks põhjuseks on sapipõie, peensoole või jämesoole seina venitus, aga ka kudede verevarustuse häire nagu arteri tromboos või emboolia. Väga oluliseks valu põhjuseks on ka põletikulised muutused kõhukelmel, mis võivad tekkida näiteks mulgustunud haavandist või ka sapipõiepõletik.

Samas aga ei viita kõhuvalu üksnes seede-, vaid ka teiste elundite haigustele. Valu võib kiirguda kõhtu rindkerest ja lülisambast südamelihaseinfarkti, kopsupõletiku, südamepauna- ja seljaajupõletiku puhul. Kuid kõhuvalu on sageli ka märguandeks suhkurtõve järsule halvenemisele või annab hoopis tunnistust tugevast ainevahetushäirest neerupuudulikkusega haigel. Samuti ei tohi unustada ka neurogeenseid põhjuseid, nagu nt vöötohatis.

Arst tahab esmalt alati teada valu asukohta (üla- või alakõhus), valu ajalist kulgu (järsk või aeglane algus), selle perioodilisust või pidevust, seost söömisaegadega, tugevust ja iseloomu (tuim või hoovalu), kestust. Arsti jaoks on olulised kõik valuga kaasuvad kõrvalnähud, nagu kõrvetised, kõhupuhitus, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kehatemperatuuri tõus, kaalulangus. Patsiendi käest küsitakse kas ja kuidas valu leevendub. Arsti huvitab, kas pärast valuhoogu uriini või väljaheite värvus muutub. Patsiendile võib tunduda isegi imelik, miks arst küsitleb põhjalikult nii lihtsa asja nagu kõhuvalu kohta.

Kõhuvalu üksikasjaliku kirjelduse abil oskab arst mõelda haigusele, mille tunnuseks see on. Arst teab, et seedeelundite haigustele on iseloomulikum üla- ja keskkõhuvalu, alakõhuvalu puhul mõtleb ta ka neeru- või günekoloogilistele probleemidele. Näiteks kaksteistsõrmikuhaavandi ägenemisel tekib keskkõhus tühjakõhu- ja öövalu, mis ei sunni kutsuma kiirabi ja leevendub söömisel või happevastase toimega ravimi kasutamisel. Kui sapikivi liigub sapipõie kaelaossa või maksavälistesse sapiteedesse, tekitades seal osalise või täieliku sulguse, algab kõhuvalu (sapikoolik) pärast söömist ja on üsna tugev, nii et tihti kutsutakse kiirabi. Tavaliselt kaasub siis valule ka iiveldus ja oksendamine ning uriini ja väljaheite värvus võib muutuda. Ka teiste seedeelundite haiguste korral esineval kõhuvalul on oma iseloomulikud jooned, mida arst patsienti küsitledes püüabki leida.
Kõhuvalu kui ühe haigustunnuse ravi on eeskätt seda valu põhjustanud haiguse või seedeelundite talitlushäire ravi. Mõnikord on vaja valu kiiresti leevendada, kuid seejärel tuleb leida valu põhjustav haigus ning alustada selle ravi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

invapenskar
05.09.13 09:57
Ma ilmselt suren oma valude kätte. Kusagilt abi ei saa. Kiirabis tehti süst ja aeti öösel uksest välja. Valu küll vähenes, aga järgmine päev hakkas uuesti. Tehti uuring ja õeldi, et pole sul häda midagi. Valud aga ei kao kuhugi. Kahe aastaga kaal langenud 15 kilo. Normaalsest mehest on järel luu ja nahk. Enam ei tea kuhu põõrduda. Nošpast pole valu puhul mingit abi. Kui sa pole rikkur, ei aita sind keegi Tahaks juba surra. Ausalt.
-141
   
+144
Intz
02.07.11 12:33
Mul kõhjt valutab juba 3 päeva, 5-20 minutiste vahedega tuleb väga tugev valu sisse karmpi võtab kogukeha, peavalu, ja 2 päeva järjest oli öösel palavik!
-121
   
+236

Lisa kommentaar

Saada