sisemine kiiritusravi 27.01.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

tere,
Mis on eesnäärmevähi puhul sisemise kiiritusravi kõrvaltoimed ja riskid? Kas Eestis on keegi, kellel on selle ala kogemusi?
Miks ei saa pärast sellist kiiritusravi enam tulevikus vajadusel opereerida?
Kust ma saaksin selle kohta lisa lugeda?
suured tänud, et leiate aega vastata!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
seda nimetatakse brahhüteraapiaks, kus ultraheli kontrolli all sisestatakse radioaktiivsed nõelad läbi lahkliha piirkonna eesnäärmesse. Eestis puudub seni vastava ravi kogemus, kuid teada on, et Tartu Ülikooli Kliinikum ostis eelmise aasta lõpus endale taolise aparatuuri.
Opereerida eesnääret peale kiiritusravi ilmselt saaks, kuid see ähvardab lõppeda paljude tõsiste tüsistustega. Seetõttu seda ei tehta.
Eestikeelset kirjandust selle ravimeetodi kohta pole. Internetist saate lugeda märksõnade "prostate cancer, brachytherapy" alt.
Ülo Zirel