Miks PSA ikka tõuseb kui eesnääre on opereeritud. 16.06.09 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mina küsin oma isa eest. Iseloomustuseks: ta on 70 a. hästisäilinud, tervislike eluviisidega, hakkaja mees, käib töölgi. Tal on ka tsöliaakia, toitub vastavalt. Paar-kolm aastat tagasi oli tal eesnäärme operatsioon, sest juhuslikult avastati tal väike vähikolle, ise midagi ei tundnud. Terve eesnääre lõigati ära ja ta paranes sellest operatsioonist väga hästi. Ainult, et nüüd on see mure, et ta peab enamasti kogu aeg Androcuri võtma. Kui kuu aega ei võtnud, siis PSA näit tõusis 0,16 lt - 0,6 le. Arst arvas, et arvatavasti on tükike haiget kude sisse jäänud. Ta käis ka "toru" (vist tomograaf) sees uuringul, kuid midagi ei märgatud (seekord). Mida Teie oskate minu isale veel soovitada? Palun andke nõu.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
teie isal on radikaalse eesnäärme eemaldamise järgne kasvaja retsidiiv, mille puhul rakendataksegi hormoonravi. Tabletivõtmise alternatiiviks on kirurgiline või keemiline kastratsioon. Kirurgiline kastratsioon tähendab väikest operatsiooni, kus munanditest eemaldatakse meessuguhormooni tootev kude. Keemiline kastratsioon (1 süst gosereliini, leuproreliini või triptoreliini iga 4 nädala järel) on sama hea efektiga. Häda ainult selles, et süstid on kallid - üle 2000.- eek/süst ning tuleb endal maksta.
Ülo Zirel