eesnääre 08.05.09 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Zirel.
Täpsustuseks meie kirjavahetusele 55794 , 2009-04-28 , saadan ma koopia oma möödunud aastast kirjast 53782:
"Olen 75 a . Ajuhemorraagia parempoolse hemipareesi ning motoorse afaasiaga aug.2002.a. plus
adenoma prostata. Epitsüstostoom eemaldati ap.2003.a. (Dr. Pagi)
15.01.2004.a. Põhja-Eesti Regionaalhaiglas diagnoos oli :
Maks,sapipõis ja -teed normis. Pankreas -normis. Põrn -normis.
Neerude suurus ja asetus normis.Mõlemas neerus kuni 3cm tsüste. Parema neeru alumine karikas kergelt laienenud kuni 8 mm .
Prostata kontuurid selged, mõõtmed 3,1x5,2x4,7 cm(maht ca 39,3cc). Perifeerne nääre ühtlase koestruktuuriga;kesksagar mõnevõrra inhomogeensem. Kõhuaort ja alumine õõnesveen norm. läbimõõduga.
Kokkuvõte: prostata kergelt suurenenud, uriini retensioon kusepõies, neerudes tsüstid. PSA 0,940 . See oli üle 4 a tagasi. Kui kaugele ta praegu arenenud on, seda ei tea. Vaevelnud olen ma taga (eesnäärmega) kogu aeg. (6 a)
Käesoleva a. juulis perearst määras mulle dutasteriidi ravi (Avodart): 1 kapsel üle 1-he päeva. Mulle tundub aga perearsti raviskeem natuke imelik! Kuigi ma pean sellest raudselt kinni! Normaalne annus oleks 1 kapsel päevas ja seda vähemalt 6 kuud. Aga kui ma võtan üle päeva, kas siis mingit ravitulemust üldse on? Või lükkub mingi märgatav tulemus 6 kuu võrra edasi?
Kas on õige pidada veel see ülejäänud aeg vastu ja kui tulemusi pole, siis minna üle nn normaalsele reziimile, või teha seda kohe? Olen pikemat aega võtnud kõrvitsaseemne õli kapsleid, kas ma võin neid praegu edasi võtta või on parem seda mitte teha?
Kuna operatsiooni, halvatuse tõttu, nagunii teha ei saa, siis kas ei oleks õigem üle minna hoopis tõhusamale Finasteridumi ravile? Perearst ütles küll, et sellist ravimit Eestis pole olemas, aga ma vaatasin järele, Rvimiameti nimekirjas on täitsa olemas. Tähendab eestist on võimalik teda saada!

PS. Kas Teie julgeksite minusugusel halvatul vanamehel operatsooni teha? Vaatamata tänapäeva arenenud arstiteadusele on ebaõnnestumise % vist liiga suur! Ma oleksin katsejäneseks nõus olema küll!"

Nüüd olen ma kahtlema hakkanud, kas need kusemise raskused ei olene mitte ainult eesnäärmest, vaid põhiline põhjus on ikka minu ajukahjustuses! Sama lugu on mul roojamisega. Aga mõlemaid tegevusi juhib vist ikkagi aju!

Lugupidamisega Leo K.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Leo,
dutasteriidiga ravi tulemusel väheneb ~60% patsientidel eesnäärme suurus aastase pideva tarvitamise järgselt umbes 1/3 võrra. Varasemalt arvati, et kui eesnääre on väiksem siis ka kusemishäired on väiksemad. Tegelikult see nii ei ole. Seetõttu ei pruugi dutasteriid üldsegi aidata, seda enam, et te ei tarvita ravimit ka õigesti - iga päev 1 tablett. Finasteriid ei ole dutasteriidist parem. paremad on tamsulosiin, alfusosiin või doksasosiin, mis reeglina annavad kohese hea raviefekti.
Teie opereerimisel ei ole küsimus minu julguses, vaid teie üldseisundis - kas te peate operatsiooni vastu. Et seda hinnata, tuleks teil tulle minu vastuvõtule polikliinikusse. Enne ma soovitaks siiski proovida efektiivsemaid ravimeid ja teha seda korralikult - ikka iga päev rohtu võttes.
Ülo Zirel