Neuroloogilise põie kahtlus 1.a. poisil. 15.05.08 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Lgp. Ülo Zirel.
5. kuuselt diagnoositi mu pojal VUR IV aste paremas kusejuhas. 3 kuud hiljem pärast tsüstograafilist uuringut teatati meile, et refluksi enam ei teki. Sinnamaani, sai laps iga õhtu profülaktilises koguses antibiootikumi, et hoida ära põletikud. Peale positiivse diagnoosi saamist soovitas arst meil antibiootikumi andmise ära lõpetada. 10 päeva hiljem tekkis lapsel kõrge palavik ning uriinikülv näitas taaskord bakteri olemasolu. Olime tagasi alguses. Siis pöördusime Tallinna Lastehaiglasse dr. Ü. Tootsi jutule, tema suunas meid Dr. Majassi juurde. Eelmine kolmapäev tehti lapsele üldnarkoosist põieuuring, kus avastati, et parema klapiga oli midagi lahti ja see lõigati nn. keskelt katki. 5 päeva oli lapsel kateeter sees ja see eemaldati nüüd esmaspäeval. Muret tekitab aga see, et olen täheldanud, et peale kateetri välja võtmist, eritub lapsel väga väikeses koguses uriini. Olen hoidnud teda palja pepuga tekil ja seal ringi mütates on jäänud maha väikesed märjad laigud, laps otseselt ei pissi, vaid tilgad tulevad. Kas selline näidustus on peale kateetri välja võtmist normaalne?

On veel ka teine mure. Nimelt avastas Dr. Majass uuringu käigus, et lapsel on normaalsest suurem põis ja tema kahtlustab, et tegemist võib olla neuroloogilise põiega. Nimelt tehti meile kuu aega tagasi ultraheli uuring täis põiega ja siis oli vaja laps saada pissima, et teha uuring ka tühja põiega. Seal aga avastati, et peale pissimist jäi lapsele põide 50 ml. jääkuriini. Mida võib selline asi nii väikesele poisile tähendada. Meil küll plaanitakse korrata uh uuringut, et mõõta jääkuriini jäädavust, kuid hetkel arstid sellega ei kiirusta. Ühe variandina rääkis dr. Majass meile seda, et ma pean hakkama ise last kateederdama, kuid ma ei kujuta seda enda lapse peal ette, kuna ta on nii ära traumeeritud, et mul ei õnnestu teda siiani selja peale keerata. Kas sellel mingit muud alternatiivi ei ole?

Ette tänades, väga murelik ema.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
meie ei tegele lastega, kuid püüan vastata. Tõenäoliselt oli poisil tegemist ureetra klapiga, mis takistas uriini väljavoolu põiest ja põhjustas kusepõie ületäitumise (jääkuriin 50 ml) ning VUR -i (see ei ole tõeline reflukshaigus, mis on põhjustatud kusejuhade sulgurlihaste puudulikkusest). Seega enne dr. M. Majassi poolt tehtud operatsiooni oligi oodata suure jääkuriini esinemist. Nüüd on lõikus tehtud ja pissimine peaks normaliseeruma ca 1 kuu jooksul juhul, kui põielihas pole ülemäära kahjustunud. Kui see siiski on juhtunud, tulebki esialgu teil last perioodiliselt kateteriseerida. Nii väiksel lapsel mingeid kusepõie rekonstruktsioone teha ei ole õige. Kateeterdamine õpetatakse teile selgeks ja see pole midagi üleloomulikku.
Ülo Zirel