eesnaare 11.12.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere-
-kui arst katsub sormega eesnaaret,siis ta tunneb umbes kui suur see on.
Nuud kusiksinTeilt - kas naarme kovadus voi pehmus utleb talle -
-seal on vahk,voi seal ei ole vahki ?
Paluks ka veel -mida naitab PSA. Kui suur nr. naitab vahki ?

Tanan.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
suuremaid kasvajaid eesnäärmes on võimalik sõrmega tunda.
PSA on prostata-spetsiifiline antigeen, mida toodetakse ainult mehe eesnäärmes. Seda antigeeni saab määrata verest. Eesnäärmevähi esinemisel toodetakse PSA -d rohkem, mistõttu analüüsi näit on kõrgem. Kokkuleppeline PSA normväärtus on hetkel 4 ng/ml, kuid on tõestatud, et ka 2,5 ng/ml juures võib eesnäärmest 24% juhtudel vähki leida. Samas võib ka nt. eesnäärme põletik tõsta PSA väärtust kuni 30-40 ng/ml. PSA vähispetsiifilisuse suurendamiseks kasutatakse erinevaid võtteid nagu PSA vaba fraktsiooni määramine, PSA tõusu kiiruse jälgimine ja PSA väärtuse 2-kordistumise aeg.
Ülo Zirel