probleem (?) urineerimisega 25.09.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 43 a vana mees, paar aastat tagasi uuritud eesnäärmega (ei leitud midagi kahtlast). Probleem selles, et nagu siis, nii ka nüüd ja vahepeal on mul häda tagasihoidmisega päris tihti raskusi: et kui juba peale tuleb (olgu öösel või päeval), siis vaat et jooksuga kempsu, muidu hakka veel pükse vahetama. Magan teisel korrusel, kuid tualettruum on esimesel - ja kuigi mitte alati, ent ikkagi üsna tihti kipub nii olema, et hommikul peale tõusmist torman esimese asjana hommikumantli hõlmade lehvides trepist alla, palvetades, et Jumala pärast kedagi ees poleks! :-) Kohvi ma ei pruugi ja õllesõber ka pole - kui aastas liitri ära joon, on juba kõva sõna. Juhtun aga päeval rohkem puuviljadega maiustama, on öö jooksul 3..4 korda asjal käia tavaline. Olen ka tähele pannud, et mida külmemad ööd (magan lahtise aknaga nii kaua kui võimalik), seda teravam probleem. Üldiselt on juga pidev ja nö 'täie toruga', ei mingit sirtsutamist, kuid ehk maksimaalselt kord kuu-paari kohta on ka nii, et hoolimata rängast põiekast (või äkki justnimelt selle pärast?) nõuab alustamine pingutust, juga on peenike ja lõpul katkev; see on siiski väga ebatüüpiline. Mõni nädal tagasi juhtus niigi, et äkki lõi koos kusepakitsusega alakõhtu valu ning siis tirtsutasin küll vähem kui tunniste vahedega terve päev otsa ning iga kord oli urineerimine valus (valu rohkem kusitis). Öösel olid intervallid pikemad, järgmiseks hommikuks klaaris enam-vähem ära ning juba päeval poleks nagu midagi olnudki. Pole enne midagi sellist olnud ega pärast (ei tunne puudust ka muidugi).
On's mul nüüd eelneva jutu põhjal alust ka mingil viisil muretsemiseks (et mõne tohtri manu minna või analüüse teha lasta)? Või tuleb ülalkirjeldatu suuresti lihtsalt enda isikupära arvele kanda? Ega ma tegelikult ei oska öelda - viimaks ongi mul kogu aeg nii olnud. Eesnääret lasin tookord kontrollida kah vaid sõbra ärgitusel - talle hakkas imelik tunduma, et autosõidul alatasa metsapeatust nõuan, kuigi sõidud enamasti vähem kui poolteistsada kilomeetrit pikad.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kui eesnäärmepõletik on välistatud, on taolise kirjeldusega haiguse nimi "üliaktiivse põie sündroom (overactive bladder, OAB)": sagekusesus