eesnäärme vohamine 21.09.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Palun öelge, kas PSA analüüs näitab kindlalt vähirakkude esinemise või mitteesinemise võimalust eesnäärmes? Kui PSA näitab 0,5 kas siis võib rahulik olla? Ja kui tihedasti peaks tegema vereanalüüsi PSA hindamiseks?

Kas valud seljas ristluude piirkonnas võivad olla eesnäärme haigusest põhjustatud? Ja kas pidev peavalu võib ka olla tingitud eesnäärme healoomulisest vohamisest või on mingi hullem põhjustaja?

Ette tänades,
Harry

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Harry,
prostata-spetsiifilist antigeeni (PSA) toodavad ainult eesnäärme rakud. Eesnäärmevähi rakud toodavad antigeeni rohkem kui normaalsed rakud. PSA määramine veres annab seega ainult vihje kasvaja esinemise võimalikkusest eesnäärmes, kui PSA väärtus on tõusnud. Kindlalt saab eesnäärmevähki diagnoosida vaid eesnäärmest koetükke võttes ja neid mikroskoobis uurides. Kui PSA on 0,5 ng/ml, siis eesnäärmevähi tõenäosus on praktiliselt olematu.
PSA analüüsi soovitatakse >50 aastastel meestel teha kord 1-2 aasta järel.
Ja viimane vastus: kõik hädad meestel ei ole õnneks siiski eesnäärmest põhjustatud.
Ülo Zirel