5a poisil verine kaka ja tilk verd nokust 25.06.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Mure on seoses 5-aastase pojaga. Aegajalt tuleb tal koos kakaga verd ja pühkides on pepu verine. Samas kõht käib tal korralikult läbi ja väljaheide on pehme, isegi vedelapoolne. Alguses ta tihti küll ka punnitab enne kui midagi tuleb. Perearst arvaski, et ilmselt on väljaheide erineva konsistentsiga ning tahkem osa vigastab väikesi veresoonekesi. Soovitas rohkem värsket süüa ja raviks kirjutas Fucidini salvi 2 x päevas. Ega ausalt öeldes poiss kreemitamist ei salli ja ei lase seda panna. Sööb korralikult, aga värsket kipub tõenäoliselt väheks jääma küll (üks lemmiktoitudest on sepik pasteediga).
Veritsuse probleem ei esine igal potilkäimisel, kuid on sagenenud viimase poole aasta jooksul, varem esines üliharva (kuigi võileibu sõi ka siis).
Eriti murelikuks teeb mind aga see, et eile teatas poiss mulle, et kui ta peale pissimist nokut raputas, tuli sellest tilk verd - mida see veel võiks tähendada? Ta muidugi raputab ja sikutab seda nokut üsna hoolega iga kord, kuna ei taha, et ükski tilk püksi satuks - aga samas lugesin foorumist, et tilkumine pole samuti päris normaalne. Vahel mänguhoos tulevad tal tilgad püksi ja umbes 2 korda viimase aasta jooksul on juhtunud, et püksi tuleb rohkem kui mõni tilk, paar korda on ka öösel alla pissinud, aga siis ta jõi vahetult enne magamajäämist.
Igaks juhuks mainin ka, et lapsel on kaks korda olnud bakteriaalne neeruvaagnapõletik: esimest korda juba 1,5 kuuselt ja teist korda 2aastaselt. Seotud oli see neeruvaagna laienemisega. Mõlemal korral sai haiglaravi ja tehti uuringuid, arvati, et kasvab välja. Hiljem pole probleemi olnud, seetõttu pole rohkem uurida lasknud.
Pika jutu lõpetuseks tahaks küsida, kas seoses eelkirjeldatuga oleks mul põhjust muretsemiseks ja eriarsti poole pöördumiseks lapsega?

Ette tänades,
Murelik ema

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kui lapsel esineb veritsus seedetraktist ja kuseteedest, peaksite pöörduma lastearsti vastuvõtule.
Ülo Zirel