kreatiniin 03.05.07 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Tunnen huvi millised on võimalused kreatiniini taseme alandamiseks. Üks võimalus on seda teha toitumisega (vähem valke?), aga kuidas ja kas mõjutab seda kehaline aktiivsus? Kas on veel midagi, mida saaks teha kreatininiini taseme alandamiseks?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kreatiniin on lihasvalgu kreatiini laguprodukt, mis väljub organismist peamiselt neerude kaudu, vähesel määral ka kopsude ja seedetrakti kaudu. Raske füüsiline koormus võib tõsta kreatiniini taset veres. Normaalse neerude töö puhul ei oma see aga mingit tähtsust. Kui neerupuudulikkuse korral on kreatiniini tase veres tõusnud, hakkab kreatiniini rohkem erituma kopsude (halb hingeõhk) ja mao kaudu (ureemiline gastriit). Maos saab kreatiniini siduda aktiivsöe ja tärklise suu kaudu sisse võtmisega ning pärast tuleb võtta lahtistit. Seda meetodit siiski väga ei kasutata, kuna on haigele väga koormav.
Neerude funktsiooni olulise languse korral kasutatakse organismi puhastamist jääkainetest kas hemo- või peritoneaaldialüüsi abil.
Ülo Zirel