kas on lootust (kasvaja)? 02.01.06 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Minu isa on 70 aastane ja tal perearst avastas, et tal on päraku ja eesnäärme vahel pöidla suurune kasvaja. Nüüd tuleb minna Haapsallu ultrahelisse. Perearst kirjutas talle kaks rohtu Nitrofurantoin ja Xyzal. Kas need on ikka õiged? Probleem selles, et peale rohtude tarvitamist on asi tunduvalt hullemaks läinud. Alakõht valutab, kogu aeg surub peale, aga kakat ei tule. Pissil kah käis algul iga kolme minuti tagant, aga peale rohtude võtma hakkamist ei tunneta ta enam üldse midagi ja laseb kõik püksi. Kas see on normaalne? Ta ei julge enam midagi süüa, sest ei tule midagi välja. Selleks, et midagi üldse välja tuleks, võtab kõhulahtistit Gutalaks. Kogu protsess on ikka väga kiiresti halvemaks muutunud. Kas on lootust, et asi paraneb? Kas need on ikka õiged rohud mida võtta? Ta ise kannab ennast juba maha. Kas on lootust, et peale lõikust ta ikka jääb elama ja kõik läheb hästi? Kuna ultraheli pole veel olnud, siis on veel teadmata, kas kasvaja on healoomuline või halvaloomuline.
Tänan vastuse eest!
Murelik tütar.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
esimene ravim on mikroobivastane ja teine allergiavastane, neist kasvaja korral küll mingit kasu pole. Ma ei saa täpselt aru, kas kasvaja on lähtunud eesnäärmest või pärasoolest ja mis kasvajaga tegu. Kui isa tervis nii kiiresti halveneb, pole mõtet oodata mingit uuringut, vaid tuleb ise pöörduda Haapsalu Haigla erakorralisse vastuvõttu kirurgi poole.
Ülo Zirel