Meeste küsimused. 30.11.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kui minu mehele tehti vereproov, mis pidi näitama, kas on eesnäärme kasvaja kahtlust või ei ole ja see oli täiesti korras, kas siis võib väita kindlalt, et tal ka eesnäärme põletikku pole? Kas eesnäärme põletik võib ka peaaegu kaebusteta olla? Kas ühel pool kubeme piirkonnas olnud (ühepäevane) valu või viidata eesnäärme põletikule? Kunagi on tal külmetamisest isegi põiepõletik olnud. Ja veel selline küsimus: kas mees võib ikka rahumeeli jääkülmal istmel pikalt, nii pool tundi korraga, istuda (tööl olles)? Tänan väga!!!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
see vereproov on ilmselt PSA määramine (prostata-spetsiifiline antigeen). Ainult selle proovi alusel ei saa midagi kindlalt väita ning eesnäärme põletiku diagnoosimisel aitab PSA määramine väga vähe. Seda analüüsi kasutatakse põhiliselt eesnäärmevähi diagnostikas.
Viimase küsimuse puhul tundub, et te teate vastust juba ette - ei või, ka mitte pool tundi.
Ülo Zirel