stressist tingitud uriinipidamatus 27.07.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

21.07.2005 ilmunud Eesti Ekspressi artiklis, pealkirjaga Antidepressandibuum: 180 000 retsepti aastas, on mainitud haigust nimega - stressist tingitud uriinipidamatus.

Artiklit lugeda saab siin
http://www.ekspress.ee/viewdoc/082CD29247A27373C2257044000DB4E4

saaksite palun natuke kommenteerida, seda haigust (stressist tingitud uriinipidamatus).
Milline ta on? kas kaob ise ära kui stress ära kaob? kuidas ravitakse?
mis selle haiguse inglisekeelne nimi on, et saaksin ise internetist infi juurde otsida?

kahtlustan nimelt endal seda haigust. kui on pingelised päevad, palju stressi jne. käin palju kusel. kui on rahulikud päevad näiteks puhkusel olles, käisin palju vähem.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
siin on mingi terminoloogiline segadus ja müra kas psühhiaatri või ajakirjaniku poolt. Ei ole küll kuulnud, et stressist keegi püksi laseks, ehmatusega võib küll tulla aga ka seda ei nimetata ikkagi pidamatuseks. Tualeti sage külastamine ei tähenda veel, et inimesel on pidamatus.
Stress-inkontinents e. pingutustüüpi uriinipidamatus (ingl. k. stress urinary incontinence) on küll konkreetne haigus, mis esineb reeglina naistel, kellel vaagnapõhja lihased on nõrgad ning pingutusel (köhimisel, aevastamisel, raskuste tõstmisel, kiiresti käimisel jne,) tulevad tilgad või isegai väike sorts pissi püksi. Raviks on võimlemine või operatsioon, mingid antidepressandid seda haigust küll ei ravi.
edu,
Ülo Zirel