Põietipu vähk 13.06.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 81 aastane mees. Mul diagnoositi põietipu vähk. Minu otsustada jäeti operatsiooni tegemise küsimus- kas jah või ei. Mul on südamepuudulikkus ja insuliinisõltumatu diabeet tüsistusteta.
Veel kästi otsustada, kas eemaldada põis täielikult või ainult vähikolle. Proovi vastuse saan 20.06.2005 ja selleks ajaks peab olema minu otsus tehtud.
Palun andke nõu, mida teha.
Tänan!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kahjuks ei ole teada, kas teie haigus piirdub ainult põie limaskestaga (nn. pindmine kusepõievähk) või on tunginud lihaskihti. Ravi on neil juhtudel erinev. Pindmist kusepõievähki ravitakse endoskoopilise operatsiooniga - kusetoru kaudu elektrinoaga eemaldatakse kasvajakolle põiest. Ilmselt on teie puhul tegu siiski sügavama põieseina haaratusega, mistõttu uroloog on teile pakkunud lahtist operatsiooni. Arvestades teie vanust ja kaasuvaid haigusi on lubatud eemaldada põis ainult osaliselt koos vähikoldega. Põietipus asuvat kollet on lihtne eemaldada. Peab aga silmas pidama, et põievähi korral võib 80% juhtudel tekkida mõne aja pärast uus kolle teise kohta põies.
Pole teid ja teie põit seestpoolt näinud ning võimalik, et ma eksin, kuid mina teeks esialgu siiski endoskoopilise säästvama operatsiooni. Selle põhjal saab täpselt määrata kasvaja suuruse ning otsustada, kas on vajalik teha suurem lahtine operatsioon või mitte.
Parimat,
Ülo Zirel