kreatiniini tõus 26.10.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

mul küsimus selline: kas kreatiniini taset on võimalik mõjutada ka toitumise teel. söön palju värsket ja vähe praetud ning marinaadi baasil toite. Mul eemaldati aprilli algul parem neer angiomüolipoomi verdumise tõttu, sama kude on ka vasakul neerul, mis pärast neeru eemaldamist on hoogsamalt kasvama hakanud ning teeb juba ka veidi haiget. analüüsid on lill ja seda kõik aastad, kuid nüüd on kreatiniini tase tõusnud (oli max 70 nüüd, viimase kuu jooksul 130 - 150). Ma mõistan et see käib asja juurde, tundub loomuliku jätkuna, kuid tahan end ise enam aidata. mida teha? käin küll arstil (kui häda käes), kuid olen unustanud küsida.
aitäh vastamast.
evelin 28 a.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere Evelin,
kreatiniin on lihasvalgu laguprodukt, mis väljub peamiselt uriiniga neerude kaudu. Suure lihasmassiga inimestel, nt meestel ongi kreatiniini normaalne tase veres >100 mikrogr/l. Kuna te olete naine, viitavad teie analüüsid algavale neerupuudulikkusele.
Toiduga saab kreatiniini siduda seedetraktis, kuhu kreatiniin samuti verest eraldub. Kreatiniini ja kusiainet seovad tärklis ja aktiivsüsi. peaksite tarvitama rohkem juur- ja puuvilja, eriti toorest kartulit, mis sisaldab rohkelt tärklist, samuti kisselli. Vähendama peab toiduratsioonis loomsete valkude ja soola tarbimist ning täielikult loobuma alkoholist. Aktiivsütt peaks peaks küll võtma korraga 40-50 tabletti päevas, et mingisugust efekti saada.
Kuid nagu ma aru saan, on teie neerupuudulikkuse arenemise põhjuseks healoomuline neerukasvaja - angiomüolipoom! See on valdavalt kirurgiliselt eemaldatav, millega saab vältida neerukoe hävingut. Soovitan teil ikkagi pöörduda uroloogi vastuvõtule. Vaja on teha kompuuter-uuring neerudest, et hinnata kasvaja eemaldamise võimalust. Kui kasvaja on võimalik eemaldada, on võimalik neerupuudulikkuse teket hoopiski vältida.
parimat,
Ülo Zirel