väikelapse munandid 17.10.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere,
mul on 1a 6k poeg, kellel 1-aastaselt perearst tuvastas, et munandid ei ole alla "kottidesse" langenud ning suunas uroloogi vastuvõtule. Uroloog vaatas poja läbi ning ütles, et "tal on munad selle koha peal, kus ühel temavanusel poisil olema peavad". Minu täpsema pärimise peale vastas arst, et muretsemiseks pole põhjust ja midagi ette võtma ei pea. Perearst jäi uroloogi arvamusega rahule, kuid mina olen siiski mures. Lapsel on munandid "kottidest" kõrgemal kubemes, täiesti nähtavad nii paremal kui vasakul pool, ei lange alla ka lamades või istudes. Kas peaksin pöörduma teise uroloogi juurde eriarvamuse saamiseks?
Ette tänades

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
ei ole lasteuroloogia asjatundja. Seetõttu palusin konsultatsiooni Tallinna Lastehaigla lastekirurgiaosakonna juhatajalt dr. Mari Majassilt. Väikelaste munandid on väga liikuvad, mistõttu lamades asendis võivad need tunduda tõesti liiga kõrgel olevat. Last peab vaatama püstiasendis, kui ta on rahulik ning on nõus ilma nututa laskma end katsuda. Muidu võivad munandid tõmbuda kubemekanalisse. See nõuab arstilt pikka ja rahulikku meelt. Kui last vaadata kiirestipikalipüksidmahakäedkülge, tekibki vale diagnoos. Et teie lapse puhul krüptorhismi (munandite laskumatust) diagnoosida, peaks te pöörduma kogenud ja rahuliku meelega lastekirurgi poole Tallinnas või Tartus. Tavauroloogi kogemus väikelaste osas on Eestis ebapiisav.
Parimat soovides,
Ülo Zirel