PSA 17.08.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

2 a. tagasi oli mul PSA näit 4, nüüd üle 30. Saadeti diopsiale, mis aga midagi halba ei näidanud. Siis öeldi, et mul on prostatiit, kuid palavikku ei ole, mingeid valusid ega üldse kaebusi selle koha pealt ei ole. Prostata on küll mõõdukalt suurenenud (olen 74 a.), aga esialgu kirurgilist vahelesegamist ei olevat vaja. Mida halba võis kõrge PSA näidata ja mida teha, et näit alaneks?
Olen vastuse eest tänulik.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
prostata-spetsiifilise antigeeni (PSA) määramine veres on eesnäärmevähi diagnoosimiseks oluline uuring. Kui PSA on normist kõrgem, on põhjust kahtlustada eesnäärmevähki. Samuti võib PSA mõõdukalt tõusta eesnäärme põletiku korral. Teil on eesnäärme biopsia tehtud, kuid kasvajat neis tükkides ei leitud. Kahjuks ei ole teada, mitu proovitükki teil eesnäärmest võeti. Standard näeb ette läbi ultrahelianduri 8-10 tüki võtmist, suurte eesnäärmete puhul ka 12. Mida vähem proovitükke võtta, seda väiksem on tõenäosus kasvajat tabada. Kui teil on biopsia tehtud korrektselt vastavalt ülalöeldule, soovitaks teil teha antibiootikumi kuur nagu eesnäärme põletiku puhul. Kui siis PSA langeb normi, pole muretsemiseks põhjust. Kui PSA ei lange või hoopis tõuseb, tuleks biopsiat korrata.
Parimat soovides,
Ülo Zirel