Krooniline tsüstiit 24.04.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Olen 42 aastane naine ning tsüstiite põdenud lapsepõlvest saati,ei mäletagi aega kui poleks selle haigusega kimpus olnud(väljaarvatud raseduse aeg).
Olen ravil olnud ka haiglates(kahtlustati neerutuberkuloosi),kuid õnneks pole peale peale neeru väärarengu(duplex neer) ja kr.neeruvaagna põletiku ja tsüstiidi miskit muud diagnoositud.
Günekoloogilisi probleeme pole eales olnud.
Olen pannud tähele,et kui urineerimine on eriti kibe ja valulik,siis joon mõned korrad päevas soodavett ning valulikkus kaob,samuti aitab rohke vee joomine.
Tundub nagu oleks uriin väga happeline ning kõrvetaks kuseteid.Kas võiks midagi taolist olla?
Võibolla aitaks selle haiguse puhul mingi dieet või mõnest toiduainest loobumine.Mis teeb uriini happeliseks?Kas toidul on siin mingi osa?
Kr.tsüstiidiga on lisandunud ka põiepidamatuse probleemid.Olen teinud harjutusi-vaagnapõhjalihased on ülitreenitud,sest tihti tuleb oma häda hambad ristis kinni hoida.Tahaksin väga sportida või vähemalt sörkjooksu teha-kuid pole võimalik,elu on mingil määral häiritud.
Tean,et põiepidamatust on võimalik opereerida,kuid kui see on tingitud põletikest,mis ikka ja jälle korduvad,siis kas on mõtet põit traumeerida ja põletikku veel ägedamaks ajada ja kas ma pääseksin pidamatuse probleemist?
Kunagi kui mulle tsüstoskoopia tehti ,jäi sellest hirmuäratav kogemus-põletik läks väga ägedaks,seepärast tahaks põhjalikku infot,et otsusele jõuda-kas tasub torkida või mitte.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
kahjuks on teema nii lai ja suures osas (põiepõletik, uriinipidamatus) minu poolt siin portaalis ka ära leierdatud, et soovitan teil siiski pöörduda uroloogi poole vahetu kontakti saamiseks.
Teil esineva uriinipidamatuse tüübi, tung-inkontinentsi puhul operatsioon ei aita, vaid teeb asja veel hullemaks. Operatsioon on väga efektiivne vaid pingutustüüpi pidamatuse puhul. Teie vaevusi saab leevendada ravimitega, mis lõõgastavad põielihast.
Uriin ongi normaalselt hapu ning mikroobide hävitamiseks uriinis hapustatakse seda veelgi (leesikas, pohlad, jõhvikas, happelised mineraalveed jne). Küll on sagedaste põiepõletike puhul soovitav loobuda vürtsisest ja soolasest toidust, alkoholist. Esikohal on alakeha hügieen vähamalt 1 kord päevas.
Edu soovides,
Ülo Zirel