neerutsüstid 22.03.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Lp. dr. Zirel!
Minu emal (66-aastane) on paremas neerus tsüstid (maks. läbimõõduga 2,5-3 cm) ja vasakus neerus ilmselt üks tsüst umbes 4 cm läbimõõduga. Kas need tsüstid võivad põhjustada valu? Kas see valu oleks tuntav selja või kõhu piirkonnas või hoopis mõlemas? Kas selline tsüstide suurus ja valu (kuigi pole täpselt teada, mis just valu teeb, sest tal on probleeme ka näiteks maksa ja pankreasega) oleks näidustuseks nende tühjendamiseks nõelaga läbi naha? Kas selle protseduuri puhul tehakse torge selja või kõhu poolt? Kas sealjuures kasutatakse kohalikku tuimestust või üldnarkoosi? Kas seda tehakse ambulatoorselt või on vajalik haiglas viibimine ja kui pikalt? Kui raske operatsiooniga on üldse tegemist, kas kõrgvererõhutõbe ja südame isheemiat põdevale patsiendile võib seda üldse teha? Sealjuures on tal aastate eest operatsioonil eemaldatud paremast neerust ka kivi. Küsimusi sai tõesti palju, kuid informatsiooni oleks väga vaja.
Vastuste eest ette tänades
Mari

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
väikesed üksiktsüstid tunda ei tohiks anda ja reeglina kuni 4 cm tsüste ei punkteeritagi. Tsüstidest põhjustatud valu on raske määratleda, tavaliselt kirjeldatakse pigem raskus- või rõhumistunnet nimme piirkonnas, kuid siis on tegemist suurte, üle 7-8 cm tsüstidega. Tsüste punkteeritakse ambulatoorselt kohaliku tuimestusega ultraheli kontrolli all peenikese nõelaga läbi naha torgates. Tsüstist imetakse süstlaga vedelik välja ning tsüsti õõnde viiakse mõni ml skleroseerivat ainet, tavaliselt piiritust, et tsüst tagasi ei tekiks.
Tegu ei ole operatsiooniga vaid suhteliselt lihtsa ja valutu protseduuriga. Suurte tsüstide puhul ei pruugi taoline ravi aga siiski aidata. Sel juhul tsüstid eemaldatakse operatsioonil.
Edu soovides,
Ülo Zirel