hematuuria 10.03.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere

Olete seda küsimust küll juba käsitlenud, kuid kuna arstidele (günekoloog, uroloog) oli numbrit võimalik panna alles kuu aja pärast, siis küsin siiski - kui esines 30-aastasel naisterahval 1- kordne makrohematuuria (2 päeva tagasi), valudeta, siis:
1) kas on võimalik midagi ise kohe ette võtta? S.t. kas peaks seni millestki hoiduma (sport, alkohol, seks) ja/või kas saaks ilma saatekirjata (haigekassakaarti niikuinii ei ole, seega tasun kõige eest nii ehk naa ise) ette võtta - ultraheli, uriini/vere analüüsid ära teha, et oleks kohe arstide juurde kaasa võtta?
2) kas on võimalik, et põietrauma (väike rebend vms) avaldub hematuuriana alles nädal peale traumat?
3) kas krooniline põiepõletik võib esineda nii et valusid jms ei kaasne ja ainus ilming on 1-kordne hematuuria? Tõsist põiepõletikku pole enda teada kunagi põdenud, natuke "närviline põis" ja/või kerge kipitus on mõnikord olnud, kuid olen pannud seda pigem närvilisuse ja treenimata lihaste süüks. Samuti on olnud seljavalusid, millega olen käinud reumatoloogi juures, kes on diagnoosinud lihtsalt kerge skolioosi. Günekoloogiliselt pole peale pseudoerosiooni midagi kunagi leitud. Sünnitanud, aborti teinud ei ole, spiraali ega hormoonpreparaate, samuti muid ravimeid püsivalt (ega selle juhtumi ajal või eel) ei tarvita. Ainus, mida võtan on polüvitamiinid. 2 tundi enne juhtunut tarbisin u 4 cl kanget alkoholi. Peeti pole ammu söönud.

Teie vastuse eest väga tänulik!

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
verekusesuse põhjusi on palju, kuid eelkõige mõeldakse esmalt kasvajalistele haigustele kuseteedes. Teie saaks perearsti kaudu ära teha uriinianalüüsi, uriinikülvi mikroobidele ja ultraheli-uuringu enne uroloogile pöördumist. Günekoloogi vastuvõtule ei soovita selle probleemiga minna, sest kui on tarvis teha põie sisevaatlust, siis naistearstid seda ei tee.
Põietrauma korral tekib hematuuria kohe, mitte kunagi hiljem.
Ühekordne valutu hematuuria episood ei ole põiepõletikule iseloomulik. Hematuuria ei ole ka ainult kusepõie haiguse sümtoom, vaid võib esineda ka neeru- ja kusejuhahaiguste puhul.
parimat soovides,
Ülo Zirel