Biopsia otstarbekusest 04.11.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Teema: Biopsia otstarbekusest
Austatud dr. Zirel.
Juunis 2001 tehti minul (65.a.) suurenenud ebaühtlase eesnäärme biopsia. Patohistoloogiline leid: Prostata adenomüomatoosne hüperplaasia (viimane sõna on vist vigane?) Näiduks oli vereanalüüsis - PSA 7,33, vaba PSA 0,5; 6,8%.
Veebruaris 2002 Diagnostikakeskuse leiuna on kirjas: Cysta renis dex. Nephrolithiasis renis dex. Adenoma prostatae.
Oktoobris 2003 leidis konsulteeriv uroloog, et vereanalüüsi näidu alusel (PSA 12,6) on vaja uut eesnäärme proovitükki, millesse, kahjuks, ma suhtun eelarvamustega, pealegi on minu enesetunne ja füüsiline seisund igati rahuldavad (mitte halvem, kui 2,5 aastat tagasi).
Küsimus: Kas on teisi uurimismeetodeid, mis välistaks (asendaks) diagnoosi täpsustamiseks biopsia (eesnäärme pahaloomulise kasvaja avastamiseks)?
Ette tänades! Helmet R.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
paraku ei ole muud täpseimat uurimismeetodit eesnäärmevähi avastamiseks kui biopsia. Tänu prostata-spetsiifilise antigeeni (PSA) määramise kasutuselevõtuga Eestis 1995. aastal oleme rohkem hakanud avastama eesnäärmekasvajat selle varases staadiumis, kus ta ei annagi tunda ning ravi on muutunud tõhusamaks. Kuid PSA määramine ei ole nii spetsiifiline, et ainult selle alusel saaks kasvajat diagnoosida. Küll aga viitab PSA tõus ning selle vaba fraktsiooni madal % (alla 15%) eesnäärmevähi võimalusele.
Nii et teid nõustanud uroloogi arvamus on õige.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel