Seljavalu ja kaalulangus 19.10.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Olen 36.a. naine.3 nädalat tagasi tabasid mind seljavalud, mõlemal pool vöökohas. Sellised lainetena kulgevad valuhood. Paar päeva kestsid ja siis kadusid. Pärast seda avastasin, et kaal hakkas langema. Olin vahepeal suutnud paar nädalat kaalujälgija olla ja 2,5 kilo alla võtta. kuid see tuli ruttu tagasi. Nüüd aga kadus 3 kilo sisuliselt nädalaga. Nüüd tulid seljavalud tagasi. Selline valu lööb paremale poole, et hinge lööb kinni. Valuhood segavad nii käied, liikudes, seistes. Urineerimisel valulikkust ei ole. Mul on küll munasarja tsüstid ( vaatamata sellele, et tarvitan antibeebipille, on nad mul vahelduva eduga mõlemas munasarjas, lihtsalt suurus muutub ) ja lisaks avastas naistearst hiljuti väiksed müoomid. Praegu olen müoomidega jälgimisstaadiumis. kuna nad on nii väiksed. Kas günekoloogilised probleemid võivad põhjustada sellist seljavalu. Tsüstidega olen koos elanud juba mitu aastat ja selliseid seljavalusid pole kunagi olnud. On küll olnud probleeme lihasvaludega ja kael on tihti haige, kuid tundub, et praegu ei ole tegu lihasvaluga. Tuuletõmbuse võisin küll saada, tööl on aken selja taga täpselt. Neerudega pole kunagi probleeme olnud. Kui joon rohkem vett, siis on küll nii,et hommikuni ma vastu ei pea ja pean öösel tualetis käima. Kas neeruprobleeme on võimalik ka vereanalüüsiga tuvastada? Tean, et perearst võtab mu kohe jutule kui palun, aga kuna on päevad, siis uriini analüüsiga pean veidi ootama.
Kuidas end ise aidata? Milliseid teesid juua?
Ette tänades, Mari

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
seljavalude põhjusi võib olla palju - selgroo-, närvi-, neerude ja ka naistehaigused. Kirja teel on võimatu täpset valude põhjust öelda, peaksite siiski kõigepealt oma perearstile pöörduma täpsustavateks uuringuteks. Neeruhaiguse diagnoosimiseks vaid vereanalüüsist ei piisa. Minimaalselt on vaja teha uriinikülv infektsiooni suhtes ja ultraheli-uuring kõhukoopa elunditest. Endaabi korras on alati kasulik rohkem vedelikku tarvitada, nii et ööpäevane uriini hulk oleks vähemalt 1,5 liitrit. Kuid ärge jooge õhtuti peale kella 7 - 8, siis peategi öösel sageli põie tühjendamiseks üles tõusma. Kui on kahtlus neerupõletikule, on soovitav juua uriini hapustavaid jooke, nt, leesikatee, jõhvikamorss jne.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel