öine allapissimine 13.09.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Laps 7-aastane poiss laseb öösiti alla,teinekord on päev ja kaks kõik korras,siis aga laseb 1-2 korda öö jooksul allaNüüd läks kooli ja asi muutus veel halvemaks iga öö 2 korda laseb lihtsalt alla.Kusjuures ajame ta südaöö paiku üless,käib pissil ära,kuid siis veel laseb alla.Enne käis lasteaias ja vahelduva eduga oli kõik nagu enam-vähem.Kord nädalas,teinekord ka kuus, juhtus.Viimasel nädalal aga paistab ,et isegi tilgad on pükste peal.Oleme kodus rääkinud,joomist peale kella 19:00 enam ei luba.Õhtuti püüame temaga rahulikult rääkida,mitte ärritada enne magama minemist,kuid tulutult.Rihma pole kunagi kasutanud.Kas võib põhjus olla geneetiline? ema juures elav tema poolvend (12.a.) laseb samuti alla iga päev.Ja tundub nagu ta imetleks oma poolvenda ja ei pea seda häbiväärseks.Kas võiksite soovitada mida ette võtta,sest antud olukorras ei oska enam midagi ette võtta,kuna enda arvates oleme kõik kodused vahendid järgi proovinud.

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
probleem on väga häiriv nii lapsele kui ka vanematele, kuid raske lahendada. Olen sellesisulistele kirjadele siin ka varem vastanud. Öise allapissimise põhjust ei teata, pärilikkusel arvatakse olevat oluline roll.
Kooliminek on lapsele emotsionaalselt väga pingeline, laps ka väsib oluliselt rohkem kui lasteaias. Sellest on ilmselt tingitud ka tagasilöök haiguse kulus. Siin on vaja väga kannatlikku meelt, puberteedieaks enamikul märgajatest probleem laheneb.
Mida saate veel teha? Võtta laps öösel 2 korda üles pissile - kesköö paiku ja 3 paiku veelkord. Võib anda õhtuti lapsele ka Miniriini, s.o. antidiureetiline hormoon, mis vähendab uriini eritumist neerudest. Retsepti saab perearstilt, kuid kahjuks on see ravim kallis ning kompenseeritav haigekassa poolt täies ulatuses vaid magediabeetikutele.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel