Neeru ja neeruvaagna põletik 26.06.03 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Mul on mure oma parema neeruga. Aasta tagasi haigestusin ägedasse neeruvaagna põletikku, oli kõrge oalavik ja sattusin haiglasse, kus mind terveks raviti. Nüüd aga kordub sama asi. Neer hakkas valutama ja uriini tuleb väga vähe.Palavik tõusis 39,4 peale. Sain palaviku alla ja Käisin perearsti juures ja ta kirjutas mulle välja sellise antibiootikumi nagu Ciprinol. Võtsin seda 7 päeva ja jõin neeruteed, kuid midagi ei ole muutunud. Ikka on tuim valu ja urineerida on imelik. Annan homme uriini ja vereanalüüsi. Vastused saan teada alles 5 päeva pärast!! Mida ma saan selle ajajooksul teha, et asi hullemaks ei läheks, sest ma ju ei tea täpselt mis seal neerus viga on?
Perearst kirjutas mulle sellised rohud nagu: APO-SULFATRIM...kas ma võin neid võtta?
Olen 25 aastane tüdruk

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
Kuseteede infektsioonid ( põiepõletik, neeruvaagnapõletik) on naistel sage haigus. Kirjanduse järgi esineb 20 - 50 aasta vanustest naistest 20 % -l vähemalt üks uroinfektsiooni episood. Teile perearsti poolt määratud ravi on olnud adekvaatne, tsiprofloksatsiin on taolistel puhkudel esmavalikuks. Ka teine antibakteriaalne ravim - sulfoonamiidi ja trimetoprimi segu on uroloogias laialt kasutusel. Kahjuks ei ole perearstidel juurdunud uriinikülvi võtmine. Nii ei tea, mis mikroob on teil põletiku tekitajaks. Tavaline uriinianalüüs seda ei näita. Samuti ei ole ka homme mõtet uriinikülvi enam teha, sest ravi ajal muutub uriin kiiresti steriilseks. Nii jääb loota, et teie kuulute nende 80 % hulka, kellel kuseteede põletiku tekitajaks on soolekepp, mis on tundlik tsiprofloksatsiinile.
Nonsens on see, et ägeda põletikuga patsiendi vere- ja uriinianalüüsi vastused saab nii pika aja möödudes. Mis mõtet on neid üldse teha? Meie haigla polikliinikus saab vastused järgmise päeva hommikul ja erakorralise meditsiini osakonnas tunni jooksul.
Kuna teil on aasta jooksul juba teine neeruvaagnapõletiku atakk ja vaatamata korralikule ravile sümptoomid püsivad, soovitan teil siiski lasta end põhjalikumalt uurida, et välistada neeru väärarengut või kivitõbe. Esmalt tuleks teha ultraheli-uuring kõhukoopast ning vajadusel ka röntgen-uuring neerudest kontrastainega.
Lugupidamisega,
Ülo Zirel