Loomsete toodete hulk igapäevases toidus 26.08.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Olen lugenud suurte väljaannete lehekülgedelt, et keskmine Eesti inimene sööb liiga palju liha. Koolist on kõrvu jäänud kuidas liha pole kõige jätkusuutlikum toiduaine maailmas. Ma ei soovi hakkata veganiks, seda kindlasti mitte. Sooviksin lihtsalt teada kui suur peaks olema loomsete toitude osakaal igapäevases toidus, et saaksin oma vajalikud ained kätte kuid sööksin liha nii vähe kui võimalik.

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
Loomse valgu osakaal peab koolilapse menüüs moodustama 60% ööpäevas söödavatest valkudest. Ööpäevane norm valku 14-17 aastasele - 2-15 g. Ma sain aru, et olete 15 aastane.
Laste ja noorukite toit peaks sisaldama liha, kala, mune - rikkaliku aminohappe koostisega täisvalke sisaldavaid tooteid. Liha ei ole vaja pidevalt süüa, vahetage seda kergete valkudega: linnuliha, kala, munad, piimatooted (hapukoor, keefir).
Näiteks: 10 gr loomset valku on 50 gr liha/kala/linnuliha/mereannid = 60 juustu (kuni 45% rasvasisaldusega) = 40 gr juustu (45%-55% rasvasisaldusega) = 50 gr kohupiima kuni 6% rasvasisaldusega.
Jne.