1 aastase poisi kaal seisab paigal. 21.01.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,

olen 1-aastase poisi isa,poiss on rinnapiimalaps ja näputoidul. Sünnikaal oli poisil 4kg ja 1-aastasena kaalub ta 10kg. Viimased 3-4 kuud ei ole poiss grammigi juurde võtnud(pigem alla). Kui teda söötma hakata siis ta kas sülitab toidu välja või hakkab jonnima/nutma,karjuma(ei oska rahulikult söögitoolis istuda), kui ta ise näppudega toitub, siis enamik asjad luutsutab ära ja sülitab ikkagi välja. Ainuke asi mida ta enam-vähem sööb on toortatrapuder(kuigi sageli käib ka siis söömine kisa ja jonni saatel). Mulle tundub, et perearst võtab olukorda kergekäeliselt või ei anna lapseema arstile täielikku informatsiooni. Rinda võtab ööpäevas 4-6 korda. Laps on päeva jooksul sageli jonnine(nagu oleks kõht tühi). Poiss hakkas roomama 4-5kuuselt, kõndima hakkas 11,5kuuselt.

Minule kui isale teeb antud olukord väga muret, sest tõenäoliselt võivad toitumisprobleemid olla palju kaugemad ja sügavamad kui lihtsalt see, et talle ei maitse mingi toit. Mind ennast paneb muretsema lapse rahutu käitumine söögitoolis.

Parimat!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Tänan väga põhjaliku ja tähelepaneliku kirjelduse eest. Kui tegu on mõne terviseprobleemiga ja laps on nö. näljas, siis peaks muutuma ka kaal ning sellisel juhul on lapse kaalu-kasvu kõver hea mõõdik, mis annab esmase viite võimalikule probleemile. Tegu võib olla aga lühiajalise probleemiga, mis on pigem käitumuslik ja möödub. Võimalik on siin rinnapiimalt tavatoidule ülemineku mõju, mis mõnedel juhtudel võib mõjutada lapse käitumist. Kui probleem püsib ja on näha ka kaalu muutusi või muid muutusi tervisekäitumises (uni, üldine toonus, meeleolu, jmt) tuleks teha täpsustavad uuringud. Last nägemata ja tema päevast toiduratsiooni teadmata ei saa aga mingeid kindlaid soovitusi anda. Vajadusel võib abi küsida toitumisnõustajalt, kes saab hinnata lapse poolt söödavat toitu. Esimese asjana soovitan paika panna kindlad söömise kellaajad ja tekitada selles osas kindel rutiin. Mõelde läbi ka rinnaga toitumise korrad, mida arvestage väikese einena.Vahepealsel perioodil lapsele mitte mingeid toite pakkuda sh. mahlu, puuvilju ja väikesi näkse. Toidukordade vahepealsel perioodil on lubatud vaid vesi. Kui laps saab nii mitmeid kordi veel rinnapiima ei pruugi tal olla tegelikku isu nö. söögi ajal. Samas jääb aga rinnapiim üksi tema jaoks energeetiliselt väheseks.

Parimatega, dr. Ehala