Toitumine - mõistus otsas 10.01.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere. Olen juba pikemat aega hädas seedeprobleemiga - täpsemalt siis kõva ja valuliku väljaheitega, mis aeg-ajalt ka fissuure on tekitanud. Probleem seisneb siis selles, et väljaheide on periooditi väga kõva algusega, nagu suur tropp oleks ees, ülejäänud osa on ideaalilähedane (bristoli skaala järgi algus nr2, lõpp nr4). WC-s käin regulaarselt samal kellaajal iga päev 2 korda , peale ärkamist ja peale hommikusööki. Vajadus minna on tugev ja nagu kellavärk, selles osas kõhukinnisusega tegemist pole, aga kaka väljutamine on iga hommik üks keeruline ja valulik protseduur. Probleem tavaliselt väheneb vahetult enne menstruatsiooni ning selle ajal ning siis on pigem kõht lahti (bristoli skaalal nr 5-6).. Pärast menstruatsiooni läheb kaka algus jälle kõvaks. Toitumine on väga regulaarne ja tarbin palju kiudaineid (nii teraviljadega kui köögi-ja puuviljadega), joon kindlasti vähemalt 2l vett, enamasti ilmselt rohkem, olen proovinud ka väga palju vett juua (3+l) - ikka ei aita. Olen menüüst eemaldanud piimatooted, nisu ja igasugu poe valmistoidud ja “ahvatlevad” snäkid. Tarvitan iga päev nö kõhtu pehmendavaid toiduaineid nagu nt mustad ploomid, nende mahl, kiivid, pirnid, punapeet, hapukapsas. Joon taimeteesid apteegitilli või köömnetega. Käin iga päev 2-3x jalutamas (15-60min/kord), kokku tuleb umbes 10000sammu. Kokkuvõtteks - mõistus on otsas ja olgugi, et psühhiaatriline ravi on aidanud olukorraga paremini toime tulla, siis äkki on midagi, mida ma ei ole osanud märgata? Pöördusin siia teie poole, kuna lihtsalt ei tea, kuhu üldse peaksin sellise asjaga pöörduma, kui perearstil on korduvalt käidud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Kirja põhjal saan aru, et probleem on pikaaegne. Probleem ei tundu olevat haiguslik vaid pigem keha eripära, millele võibki olla raske lahendust leida. Annan siiski mõned soovitused.
Esiteks võib proovida kasutada magneesium-tsitraati, mis on kerge lahtistava toimega ja teeb väljaheite pehmemaks.
Proovida võib ka TTÜ teadlaste poolt toodetavaid kiudainesegusid (https://elsavie.com/et/home/main?redirect=microbiome).
Samuti võivad hingamisharjutused lubada lihastel paremini lõõgastuda ning aidata sel moel kaasa jääkide valutumale ja ühtlasemale väljutamisele, nii et ei tekiks vigastusi (fissuure).
Parimatega, dr. Ehala