Raskusi kaalukaotamisega 18.07.20 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen juba mitu aastat kaaluga jamas. Ükskõik mida ma ka ei tee mu kaal aina tõuseb ja seda väga kiiresti. Igapäevaselt ma küll liigun vähe (söön nii palju, et täiesti nõrk poleks), kuid isegi siis, kui ma liigun üle 10km päevas/teen trenni ja toitun tervislikult, mu kaal ikka tõuseb. 3 aastat tagasi olin ma 55kg ja nüüd olen ma peaaegu 80kg. Tarvitan küll beebipille (u 4a), kuid ma ei ütleks, et kaalutõus nendest tuleneks ning nende tarvitamist lõpetada ma ei sooviks, sest menstruatsioon hirmsalt valulik. Aeg-ajalt langeb mu kaal siis, kui ma söön ebatavaliselt palju, kuid kui mitu päeva järjest palju söön, siis hakkan jällegi juurde võtma. Ma ei tea enam mida teha ja dieeti on mul raske pidada, sest olen toiduga väga valiv.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Tavapäraselt soovitan esimese asjana analüüsida oma toitumist, mida võib teha näiteks nutridata.ee keskkonnas. Programmi abil saab oma valikuid paremini paika panna ja tasakaalustada. Kuna tegu on ka psühholoogilise probleemiga, siis parima tulemuse saab ilmselt psühholoogi ja toitumisterapeudi koostöös. Püsivate tulemuste aluseks on järjepidevad väikesed muutused. Hea oleks teha endale igaks päevaks väike plaan, mis hõlmaks erinevaid eluviisi komponente. Toitumisele üksi keskendudes ei pruugi edu saavutada. Tähtis on toitumise, füüsilise aktiivsuse, emotsionaalse seisundi ja unerežiimi omavaheline tasakaal.

Parimatega, dr. Ehala