Lapsel ülekaal 07.12.06 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Mure 7 aastase poisi kehakaaluga. Laps on 138 cm pikk ja kaalub 52 kg. Sünnikaal oli 3,66 ja pikkus 53 cm, aastaselt umbes 12 kg ja 77 cm. Rinnapiimatoidul oli 1,2 aastani, lisatoitu hakkas saama 6 kuuselt. Kehakaal on lisandunud pidevalt vaikselt, mitte järsku ja kiiresti. Samas poiss on energiline , mitte loid. Ta ei suuda kolme sekunditki rahulikult seista, ikka peab isegi paigal tammuma.
Kuidas ma saan oma last aidata , et kaalus pisut alla võtta, millised toiduained tuleks kindlasti ära jätta või piirata? Elame väikelinnas ja perearst annab selliseid üldisi soovitusi piirata magusat. Seda teeme niigi. Kui suur peaks olema sellises vanuses lapse päevane kcal kogus? Kas on ehk mõni erialaarst, kelle poole pöörduda abi saamiseks menüü koostamisel? Kas oleks abi näiteks keha üldmassaažist ainevahetuse kiirendamiseks?
Infoks vanematest, et isal( 46 a. ) on ka ülekaal olnud probleemiks koolieast siiani. Isa on 191 cm ja kaal 120 kg. Mina olin lapsena päris kõhna ja kuni 44 eluaastani kõikus kaal 59- 67 vahemikus, pikkus on 169 cm. Nüüd olen paari aastaga juurde võtnud ja kaalun 73 kg. Nii, et kogu meie perel oleks vaja oma söömistavasid muuta. Kas kaalujälgijate menüü järgi tohiks ka last toita?
Kiri sai pikk, ootan tänuga vastust.
Ülekaalulise poja ema.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Alustan vastamisega teie kirja lõpust. Lapse kaalumurede lahendamine on tõepoolest kogu pere ühine ettevõtmine olgu siis vanemad norm- või ka ise ülekaalus. Olulisemaks on aga, et laps ise sooviks neist ümberkorraldustest osa saada. Selleks on vaja nii selgitustööd kui kuhjaga head tahet ning kannatlikkust. Sobiva kaloraaži paikapanekuks on vaja teda kui palju laps praegu keskmiselt pävas sööb, kui palju liigub, kas ta tegeleb mõne spordialaga jm. Parim võimalus selleks on päeviku pidamine mõne aja vältel, mida saaks koos spetsialistiga analüüsida ning mis lubaks paika panna edasised soovitused ja kava. Mingeid rangeid dieete taolises vanuses pidada ei maksa. Tegu on ju kasvava organismiga, mis peab kätte saama kõik keha ülesehitamiseks vajalikud komponendid. Soovitusena võin öelda, et Tallinna Lastehaigla juures on olemas ülekaaluliste laste päevakeskus, kust alati abi võite leida ning ka mina võtan teid heal meelel konsultatsioonile, et probleemidele lahendusi otsida. Esimene soovitus on aga toitumise korrapära ning pidevate lisapalade vältimine (krõpsud, kommid, pähklid, magusad kohukesed, jm.). Leidke mõned meelepärased puu- ja juurviljad ning hoidke need käepärast. Õpetage ja toetage last tegema tervislikke valikuid. Koos lapsega õpite ju ka ise.
Heade soovidega, Kristel Ehala-Aleksejev

Kas see arutelu oli kasulik? Teie arvamus võeti arvesse.

Nõuanded teemal: Toitumine ja ülekaalulisus

Lapse ülekaal

Tere! Kuhu peaks pöörduma, kui tüdrukul veidi ülekaal. Käidud allergoloogi juures, arvame et võib olla nisujahu või mõne muu toiduaine vastu. Nemad soovitasid otsida abi toitumisest.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.

Kuna ma ei tea, mis piirkonnast küsimus tuleb, siis tasub uurida, kas piirkonnas on toitumisspetsialiste, kes nõustavad ka lapsi. Tallinnas on võimalik saada nõu Lastehaigla Toetusfondi ...

Loe edasi

Alakaal või ülekaal

Olen 12 tüdruk ja kaalun 29 kg. Kas olen ülekaalus või alakaalus?

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Pikkust teadmata on raske öelda, milline peaks olema vanusele vastav kaal, aga antud kaalunumber viitab pigem alakaalule.
Parimatega,
dr. Ehala

Loe edasi

Kaal

Tere ma olen 12aastane tüdruk minu pikkus on 160cm pikk ja kaalun 45kg kas see on ülekaal.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Antud pikkuse ja vanuse juures on 45 kilo normkaal, isegi pigem väike kaal. Ülekaalust ei saa kuidagi rääkida.
Parimatega, dr. Ehala

Loe edasi

teismelise ülekaal

TERE. MINU TÜTREL TEKKIS ÜLEKAAL KUSKIL AASTA AEGA TAGASI.TA VÕTTIS JUURDE KUSKIL 20.KG.ENNEM OLI VÄLIMUSELT TÄITSA TAVALI9NE LAPS.NÜÜD ON NAGU HIIGLANE.PEAAEGU 76.KG.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kirjast ei selgu kui suur ülekaal tegelikult on, sest ainult kaalunumbri alusel seda hinnata ei saa. Selles vanuses mõjutavad kaalu nii hormoonid, kuid ka psühholoogilised faktorid mängivad ...

Loe edasi

Kas ülekaal?

Tere!
Tekkis selline küsimus, et kas ma kaalun liiga palju?
Olen 167cm pikk ning kaalun 59kg. Olen 15-aastane.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Olete täiesti normkaalus, nii et muretsemiseks pole põhjust.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

ülekaal

Kuidas on võimalik ainevahetus korrda saada ? Pean dieeti kuid kaal ei alane kuidagi.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Kuna kirjas puudub igasugune info teie kohta, siis ei saa ma ka küsimusele vastata.
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

suur ülekaal

tere olen nooruk kelllel esineb suur ülekaal. kas teie tegelete ka abi andmisega ja vastuvõttudega?kui ei siis kas te oskaksite anda kontaktandmeid kellegist profesionaalsest arsist. ehk tallinnast, kes ...

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Töötan Tallinnas ja kui soovite olete oodatud vastuvõtule (registreerimine: 533 18 008, Gonsiori 3).
Heade soovidega, dr.Ehala

Loe edasi

ülekaal lapsel

Tere. Laps 8 aastane poiss kaalub63 kg ja pikkus163 . Kuidas saan aidata. Käib ujumistrennis ja jookseb õues ringi.Sündides oli ka suur.

Kristel Ehala-Aleksejev

Vastas dr Kristel Ehala-Aleksejev

Tere.
Tallinna Mustamäe Lastehaigla juures on ülekaaluliste laste päevakeskus (dr. Ülle Einbergi juhtimisel), kus tehakse kaaluprobleemidega lastele nii vajalikud uuringud, nõustatakse toitumise ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: