Kõhunäärme põletik 06.06.21 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Umbes kuu aega tagasi hakkas valutama kõhunääre. Kaks nädalat tagasi peale uuringuid sain teada, et mul on sapikivid ja kõhunäärme põletik. Esmalt hakati ravima kõhunäärme põletiku, seda dieediga (täpsem dieet puudub, sain vaid väheseid ja segaseid soovitusi, mida vältida) ja valuvaigistitega. Probleem seisneb selles, et ka nüüd, peale kahte nädalat, ei anna valud järele, kuid ei oska ka leida õigeid toite, mida dieeti lisada, ning pole ka päris selge, milliseid toite vältida. Kas ehk oskate teie soovitada toite, mis kõhunäärme põletiku korral suuremat valu tekitada ei tohiks?
(Tugevat valu tekitavad nt ka kõik supid, ka ilma õli ja puljongita)

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Soovitav on süüa sageli aga väikeste koguste kaupa, 5-6 või enam korda päevas.
Vältida kuumtöötlemata kiudainerikast toitu, oakohvi, karboniseeritud jooke.
Keelatud on rasvased küpsetised, igasugune rasvane liha, vorstid, suitsutatud toiduained, rasvased ja teravad juustud, kõik puljongid ja neist valmistatud supid. Sobida ei pruugi ka hapud puuviljad ja neist valmistatud mahlad. Võib teha köögiviljasuppe ja lisada neile keedetud lahjat liha. Seega tuleb liha lisada valmis supile, et ei tekiks puljongit. Piimatoodetega olge mõõdukas ja valige väherasvased tooted. Kõigil juhtudel ei pruugi aga ka piimatooted sobida. Leivatoodetest eelistage pigem sepikut või saia, seda eelnevalt kergelt röstides. Eelistada aurutatud, hautatud või püreestatud toite.
Küsige ka oma raviarstilt, kas vajate seedimise toetamiseks juurde seedeensüüme. Pankreatiidi korral võib see vajalikuks osutuda.
Parimatega, dr. Ehala