Trenni ajal keha sügeleb 30.11.19 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Täpsustan, et olen terve elu trenniga tegelenud. Igasugu hullusi teinud- väga külmade ilmadega jooksnud ilma hea riietuseta jne. Jõusaalis ja rühmatreeningutes 10 aastat käinud. 5 viimast aastat pigem ainult jõusaal.
Sel sügisel kui ilmad hakkasid külmaks minema läksin üle mitme aasta pooleks tunniks jooksma. Väljas oli umbes 6 kraadi. Jooksmise ajal oli natuke jahe aga üldiselt ok enesetunne. Pärast jooksmist autosse istudes tekkis aga selline reaktsioon- Hakkasin üleni vaikselt soojenema ja higistama, kõrvad, kael ja keha hakkas sügelema, natuke oli raske vist hingata ka(ei tea kas ärevusest või oligi), hakkas päris halb. Kui koju jõudsin läksin duši alla ja pilt hakkas eest minema. Siis tekkisid külmavärinad. Umbes 2h pärast kõik oli läinud.
Taolist asja on veel 3 korda tekkinud. 1-2 korda kui kodus aeroobset hakkasin trenni tegema õhtul, siis kohe lõpetasin. Läks kiirelt üle ka. Ja nüüd paar päeva tagasi kui läksin jõusaali, siis oli palju energiat, soojenduse tegin hoogsalt ja siis peale soojendust hakkas keha sügelema jälle, see väga ei seganud, jõudu oli, siis kui jõudsin kolmanda harjutuse juurde oli juba väga valus harjutusi teha, sest käed oli punased ja valusad, ei jõudnud enam üldse pingutada, pilt hakkas jälle eest minema. Jõudsin koju ning taaskord külmavärinad. 2H pärast kõik läinud.
Olen terve elu trenni teinud ja see tekitab nii suurt hirmu. Ainus seos, mis näinud olen, on see, et nendel aegadel on megasuur stress olnud seoses täiskohaga tööga ning ülikooli lõpetamisega seotud toimingutega. Ehk rohkem nagu lööb välja siis kui olen päev otsa stressitanud istudes ja kui äkitselt trenni lähen. Tean, et üks võimalus on külma allergia. Mul on eluaeg jalad sügelenud pärast talvist õues käiku ja halb vereringe ka. Aga mitte kunagi pole sellist õudust olnud. Ma käin regulaarselt trennis ning nüüd kardan juba, et ei tea kas saan trenni tehtud ja kõik ok või ei. Väga masendav. Mis te arvate, millest see olla võiks, mis see olla võiks ja kas sellele on mingit ravi?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.

Soovitan siin pöörduda ikkagi perearstile, kes saab peale täpsustavat vestlust vajadusel määrata analüüsid.
Tegu võib olla mingi allergilise reaktsiooniga. Samuti võib mõne vitamiini või mineraalaine puudus tekitada sarnaseid reaktsioone. Samas tuleks üle vaadata ka toitumine, sest stressi korral on eriti oluline, et toiduvalik tagaks meile kõik vajamineva. Eriti kui olete veel füüsiliselt aktiivne. Puudujäägid toitumises võivad soodustada taolisi negatiivseid terviseilminguid. Kui kasutate mingeid toidulisandeid, siis pidage oma raviarstiga aru ka nende osas.
Seega ei saa kirja põhjal mingeid konkreetseid vastuseid anda.
Parimatega, dr. Ehala