Kõhuprobleemid 30.11.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!
Mind vaevab juba pikemat aega mure. Kaebused algasid juba kaks aastat tagasi. Kõigepealt tundsin tuima valu parema roide kaare all, mis muutus ajapikku teravamaks. Selle aasta alguses hakkas valutama pisteliselt terve parem külg (kõhul), mis ei olnud nii tugev, et oleksin kohe arstile pöördud. Selle aasta augustis hakkasid valud aga tihedamink käima. Enamasti ikka roide all, harvem ka pimesoole juures kui ka juba seljas. Lisaks kompasin ka ise kõhtu ning tundsin tennisepalli suurust muna roide all mis sisse hingates liikus kõvasti allapoole ja väljahingates jälle tagasi. Valu see ei tekitanud. Läksin arstile, võeti vereproov ja saadeti ultrahelisse. Minu kombitud massi kohta ütles, et see on kõhulihas või soolestik, täpselt aru ei saanudki kumb siis. Vereproov korras ja ultrahelis selgus, et sapipõie sein õhuke ning sooltes palju gaasi. Hakkasin võtma allaholi, nospad, espumisani, lacto7. Hakkasin ka tervislikumalt toituma. Varasemalt olen küll rohkem söönud rasvast, aga mitte nüüd ka meeletult, samas ei toitnud väga tervislikult. Kaalun 67 pikkus 178. Nüüd olen võtnud paar päeva mezym tablette. Valud on praeguse tunde järgi kadunud, gaasid on taandunud. Kui siis vähekene, aga see polegi enam nii muret tekitav. Rohkem muretsen selle massi pärast mida tunnen liikumas. Teisel pool kõhtu ei tunne midagi sellist ning seetõttu on kahtlus, kas tegu on ikka pelgalt kõhulihase/soolestikuga? Samas ultrahelis ju midagi ei nähtud - kõhuõõnes vaba vedelikku ja suurenenud lümfisõlmi ei olnud, maks, neerud,pankrease olid ka korras. Võtsin 3 aastat YAZ pille. Infolehel oli kirjas, et võivad esineda probleemid sapipõiega. Tahakski teilt teada kas minu arstil on õigus ja muretsen üle või peaksin midagi veel ette võtma. Ei taha perearstile peale ka käia, et uuringutele veel saadaks kui tõesti tegu lihase/soolega. Samuti mõtlesin mida võiksin süüa, et ravimite lõppedes kaebused tagasi ei tuleks?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kuna ma teid läbi vaadata ei saa, siis ei saa ma ka ainult kirja teel antud kirjelduse põhjal avaldada arvamust, millega võiks tegu olla. Kui kaebused püsivad võib arutada perearstiga plaani gastroskoopia (maouuringu) teostamise vajadusest ja gastroenteroloogi konsultatsioonist.
Parimatega,
dr. Ehala