toitumine kilpnäärme eemaldamise järel 13.03.18 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, palun nõuandeid toitumise osas. Kilpnääre on just ära opereeritud, kuidas ise ennast aidata? Kindlasti on mingid toidud või toidulisandid, mida oleks mõistlik tarbida ja midagi, millest võiks loobuda. Ravimid tulevad niikuinii. Aastaid on kasutanud vererõhu kontrolli all hoidmiseks ravimeid (Gardace, Betalock, ja Micardis), viimane pool aastat enne op´i oli rõhk väga kõikuv ja otseselt seotud vaimse koormusega. Üldkolesterool on ikka kõrge, 7,5, kuigi langenud. LDL ja HDL suhe paigast ära, täpsemalt arst ei öelnud.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Operatsiooniga seonduvalt ei vaja te erilisi toitumissoovitusi. Pigem tuleks analüüsida teie senist toitumismustrit laiemalt kuna teil on lisaks kilpnäärme muutustele probleem kõrge vererõhuga ja paigast on ära vererasvade tase. Kui olete ülekaalus, tuleks esimese asjana langetada kaalu. Toitumise alusbaasi peaksid moodustama köögiviljad, millele lisanduksid täisteratooted, puuviljad ning mõõdukalt kala, kanaliha ja vähemrasvaseid piimatooteid. Kilpnäärme probleemiga ei sobi hästi toores kapsas, kaalikas, redis, mädarõigas. Samas ei ole need toidud, mida tavapäraselt liiga palju söödaks. Mõistlik oleks operatsioonist taastudes oma toitumine kirja panna ja tulla nõustamisele, et mõista paremini, mis vajaks senises menüüs kohendamist.
Parimatega, dr. Ehala