Kaalutõus 26.04.17 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Põdesin 2016 aasta lõpus grippi, millega seoses tekkis rida ootamatuid tüsistusi. Gripisümptomid olid liiges -ja lihasvalud, ägedad peavalud kuklapiirkonnas (kestsid ligi 3 kuud). Palavikku oli paar esimest päeva, nohu ja köha pisut kauem. Kummaline oli see, et ei muutnud toitumisharjumusi haigestumise alguses, kuid peale teist nädalat hakkasin kaalus vaikselt juurde võtma. 3-4 -
ndal haigusnädalal tekkis pisut suurem söögiisu. Söön üldiselt tervislikult ja mitte palju, on ka päevi, kus söön vaid kord - paar päevas või vähem. Kuid kaal vaikselt tõuseb. Kolme kuuga olen juurde võtnud 7 kg. Olen pikka aega olnud kaalus stabiilselt ühel tasemel- 165 cm pikk ja 66-67 kg. Nüüd ei oskagi enam arvata, mis valesti on. Haiguse ajal olin tõesti nii jõuetu, et 2-3 nädalat tegin ainult vajalkud toimingud ja enamast lamasin- magasin. Nüüd tundub kogu organism segi paisatud juba 4 kuud ja ei saa enam normaalsesse rütmi tagasi. Liigese -ja lihasvaludega käisin ka neuroloogi juures, kes kirjutas Arcoxia ja Gabagamma ravikuuri+ Controloc tabletid mao kaitseks. Peavalusid enam pole, kuid liiges ja lihasvalu on jäänud, kuigi kergemad. Tunnen, et keha ei ole endiselt omas elemendis ja ei oska teda ka ise aidata. Mida suuremaks kaalunumber läheb, seda jõuetumana end tunnen. Näljutada end ei taha, kuid mida ja kui palju peaks sööma, ei oska enam arvata, sest kaal ju tõuseb niikuinii. Ei ole otseselt istuva eluviisi ega töökohaga. Liigun päevajooksul oma meelest normaalselt. Mida võiksin ette võtta, et ennast aidata?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kaalutõusu põhjuseid võib olla erinevaid: haigusega seonduvad muutused, hormonaalsed muutused seoses vanusega, toiduvalik, jm. Minu soovitus on teil pöörduda toitumisnõustaja vastuvõtule, et koos üle vaadata, kas teie toitumine-liikumine vastab teie vajadustele või tuleks seal midagi muuta. Ise saate lugeda infot toitumine.ee leheküljelt.
Parimatega, dr. Ehala