Toitumine 10.10.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Sooviksin teada, et kas Dry fasting (söön hommikusööki ja joon klaas vett, siis on 16 tundi söögi ja joogi vaba ning siis söön uuesti) kahjulik? Olen internetist lugenud, et see on kasuilk, kui süüa ja juua (siis kui plaani järgi saab) normaalselt ja õigesti ning ei tohiks olla kehale midagi kahjulikku, pigem kasulik, vabastab toksiinidest ja paneb keha rasva kulutama. Tahaksin lihtsalt igaksjuhuks spetsialisti nõuannet selle kohta, et kas see on nii või on see kehale halb?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Taoline toitumismuster (16 tundi söömata!) võib lühiajalises perspektiivis mõjuda kaalu alandavalt, kuid pikas perspektiivis pole ta kindlasti kasulik ning pigem mõjub halvasti nii ainevahetusele kui kehakaalule. Pikad söögivahed aeglustavad lõpuks ainevahetust, võivad tekitada mao-sooletrakti vaevusi, kõhukinnisust, jm. Suure tõenäosusega ei saa te sellise söömismustriga kätte ka õiges vahekorras vajaminevaid toitaineid: valke, rasvu, süsivesikuid, vitamiine ja mineraalaineid. Kui olete spordihuviline, siis ei sobi pikaaegne söökita olek kohe kindlasti ning koormuste korral võib keha arendamisest saada keha kulatamine. Vedeliku ja toitainete vaegus koormab nii südant kui ajutegevust, mille kergem väljund terviseprobleemina on peavalu ning keskendumisraskused, kuid pikaaegsel enesepiiratud toitumismustri praktiseerimisel võib tekkida lisaks tõsisemaid tervisehädasid. Sööge ikka regulaarselt ja mitmekülgselt.
Parimatega, dr. Ehala