Erik Orgu toitumissoovitused 04.04.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Vaatasin tv-st sarja "Kaalul on rohkem kui elu" saateid, kus Erik Orgu jagas nõuandeid tervislikuks toitumiseks. Kuna olen ka ise pisut ülekaaluline, otsustasin tema soovitatud toitumisviisi proovida.

Seni olin olnud n-ö "kõigesööja". Nüüd välistasin oma toiduvalikust suhkru mistahes kujul, kõik tooted, mis sisaldavad E-aineid (konservid, vorstid, pasteedid, kastmed, poolfabrikaadid jms), kartuli, teraviljatooted, alkoholi. Kuigi tatar ja puuvili olid lubatud, otsustasin paari esimese nädala jooksul ka neid mitte tarvitada: puuvilja küllalt suure suhkru- ja tatart tärklisesisalduse tõttu.

Toiduks tarvitasin naturaalset liha ja kala, muna, hapupiimatooteid (kefiiri, maitsestamata jogurtit, hapukoort), kodujuustu ja juustu, oliivi- ja rapsiõli, samuti väga erinevaid köögivilju suurel hulgal: kapsast, hapukapsast, kaalikat, peeti, porgandit, sibulat, rohelist hernest, tomatit, paprikat, melonit.

Hommikusöögiks sõin tavaliselt erinevaid toorsalateid, väikese viilu juustu, pisut kohupiima (kodujuust või ricotta, ca 50 g) ja 1-2 keedetud muna. Lõunaks oli kas köögiviljasupp või -hautis lihaga erinevatest köögiviljadest. Sageli lisasin toidule hapukoort. Õhtuks taas toorsalat, pisut kana või kala ja kas kefiir või jogurt (200-250 g). Toidukordade vahel ja õhtul enamasti ei söönud, aga kui, siis kas melonit või 1-2 supilusikatäit päevalilleseemneid, mandleid või india pähkleid. Joogiks hommikul must kohv, õhtul piimaga tee, muul ajal vesi.
Pidasin sellist dieeti 10 päeva, võtsin maha ca 3 kg. Mingeid isusid teatavate kindlate toitude järele ei tekkinud. Ent 8. päeval hakkas mul paha. Tekkis väga tugev peavalu, iiveldus, imelik tunne kogu kehas: valulikkus ja otsekui mingi värisemine. Ei suutnud üleval olla ja pidin lamama, kuigi otsest nõrkustunnet ei olnud. Algul ei seostanud seda oma toitumisega, ent järgmisel päeval kõik need nähud süvenesid. Kannatasin halva enesetunde ära, ent 10. päeval läks olukord nii halvaks, et otsustasin sellisest dieedist loobuda. Sõin sellel ja järgnevatel päevadel eelpool nimetatule lisaks leiba, putru ja kartuleid, ka puuvilja. Mõne päeva jooksul läks halb enesetunne üle. Kaotatud 3-st kilost tuli 2 kg tagasi, ent 1-kilone kaalulangus jäi püsima.

Tahaksin küsida, kas teie arvates oli minu halb enesetunne põhjustatud minu poolt peetavast dieedist? Kas ma tegin midagi valesti ja kui, siis mida? Kuidas siis nimetatud kaalusaates osalenud ülekaalulised said sellist dieeti kuude kaupa järgida? Mingeid tervisehäireid mul pole, mis oleksid võinud nii halba enesetunnet põhjustada.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ma ei tea kust on pärit mainitud saatejuhi teadmised ning ei soovi teda mingil moel kahjustada, aga ma ei saa kuidagi heaks kiita enamust toitumisalastest soovitustest, mida ta saates andnud on. Ma ei jõua kirjas ära tuua põhjuseid ja põhjendusi, miks antud toitumisstiil pikas perspektiivis meid pigem kahjustab, kuid teie kriisipäev tekkis ilmselt madalast veresukrutasemest. Olen peale taolisi dieete korduvalt näinud analoogilisi juhtumeid, millega siis inimesed minu poole on pöördunud. Arvan, et saates osalejate edu oli ikkagi suurelt jaolt tugeva treeningkoormuse tulemus ning isegi kui nad suutsid antud toitumiskava pidada ja sellest mõningast tulu saada, siis on väheusutav, et taolist toitumisstiili suudetakse pidada terve elu.
Kui soovite pikemaid selgitusi tele-ekraanil nähtu kohta ja toitumise kohta laiemalt, olete oodatud vastuvõtule.
Parimatega, dr.Ehala