Kaal alaneb iseenesest. 28.06.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mu kaal on hakanud iseenesest langema. Olen umbes 178 cm pikk ja enne kaalusin 60 kg ja natuke peale. Nüüd olen kaotanud lühikese ajaga 6 kg. Söön ilusti 2 korda päevas ja näksin söögikordade vahel, kui isu tekib. Füüsilist trenni ei tee. Koolilõpp võis tekitada stressi ja nüüd on poisssõbraga ka jamasid. Kuid muid probleeme ei ole. Ma leian, et see kaal minu pikkuse juures ei ole normaalne. Miks kaal alaneb? Kuidas saaksin kaalu alanemist ära hoida? Kas see on ohtlik ja mis terviserikked kaalu langusega kaasneda võivad?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kaal ei saa iseenesest alaneda. Tegu on kas toidu näol saadavad liiga väikese energiakogusega või siis mõne terviseprobleemiga. Stressgi võib soodustada kaalulangust. Esimese asjana soovitan pidada toidupäevikut. Kahe toidukorraga päevas ei saa te kätte piisavalt toitaineid ega ka vajaminevat energiat, mis pikemas perspektiivis mõjutab kindlasti tervist. Päevase soovitava energiahulga saate leida näiteks Harris-Benedict'i valemi abil (toitumine.ee). Kaalulanguse jätkudes soovitan teil pöörduda nõustamiseks arsti vastuvõtule.
Heade soovidega, dr.Ehala