Laps sööb vaid teatud toiduaineid 28.06.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Mul väga suur mure oma pojaga, kes saab 6-aastaseks. Alates 3. eluaastast sööb ta soolaseks toiduks vaid kiirkaerahelbe putru, Eesti Pagari musta leiba ja vahel ka lastevorsti ja valikuliselt küpsist, kommi, kohukesi. Ei söö ta ühtegi puu- ega juurvilja. Lasteaias ka toitu ei puutugi. Keeldub isegi kõike maitsmast.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Lastega ma oma töös kokku ei puutu, mistõttu ei oska teile ka konkreetseid soovitusi anda. Samas on minu küsimus, et kas laps on üldiselt terve. Pean silmas meditsiinilisi näitajaid (vereproovid, jm). Kui tervis, vanusele vastav kaal ja kasv jäävad normi piiridesse ei saa väga suurt probleemi olla. Samas jääb mulle teie kirjast silma märge kommi, küpsiste ja kohukeste kohta. Võimalik, et teie poeg saab oma isu taolistest asjadest täis ning enamat ei soovi. Meile täiskasvanutele tundub toidukogus väike, aga energia mõttes ei pruugi viimane seda olla ja lapsele sellest piisab. Juhul kui maiustuste(ka mahlajookide) ja magusate toodete(sh kohukesed, jmt) osakaal toidusedelis on suur tuleks need mõneks ajaks täiesti ära jätta. Toitumises peab olema kindel rütm. Kui toidukorra ajal laps ei söö, siis igaks juhuks vanepeal mingit näksimist ei tule. Toidule võiksite hetkel lisade korra päevas mõne lastele mõeldud multivitamiini. Sellise uue plaani seadmine võib olla raske ja tunduda kohati karm, kuid samas võib aidata kaotatud toitumisharjumusi taastada. Juhul kui tervisenäidud peaksid olema paigast ja toitumine jääb edaspidigi ühekülgseks tuleb uuesti arstiga nõu pidada.
Heade soovidega, dr.Ehala