Raskustunne kõhus 14.02.16 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Kolm nädalat tagasi tundsin tuima valu ülakõhus, ütleks, et peaaegu kolmnurgas, või veidike paremal pool roiete all. Valu oli tuim ja viimase kolme nädala jooksul esinenud kaks korda. Kestab mõned tunnid. Valu ei ole terav ega üleliia häiriv. Valudest enam häirib mind aga raskustunne kõhus, mis on süvenenud viimase nädalaga. Nädal tagasi ei tekkinud mul enam üldse söögiisu ja kõht polnud terve päev tühi, kuid üritasin ikkagi mõned korrad päevas süüa. Kõhus oli lihtsalt natuke raske tunne ja tühjust ei tundnud isegi kui oli juba pikki tunde söögikordade vahele jäänud. Nüüd on see veidike paranenud ja tunnen taas söögiisu, kuid pärast sööki tekib kõhtu raskustunne. Samuti on gaase ja röhitsusi mõnikord pärast sööki, kuid mitte iga päev. Raskustunne kestab pärast söömist veidi aega ja siis möödub. Kõrvetisi ega torkivat valu ei tunne. On tunne, nagu toit ei seediks kõhus, vaid jääb sinna seisma. Samas kõht käib ikkagi läbi kas iga päev või ülepäeva. Väljaheite värvus ega konsistents ei ole muutunud.

Millele sellised sümptomid võiksid viidata?
Kas mul oleks tarvis perearstile pöörduda ja soovida analüüse? (milliseid analüüse?)
Kas tegemist võib olla alahappesusega? (kuigi kahtlen, sest lapsepõlves esines mul refuks, mis on nüüdseks iseeneslikult paranenud)
Kas tuleks kontrollida ka maksa (sest raskustunne on keskel või veidike paremal pool, natuke raske täpselt öelda)?
Kas peaks testima Helicobakteri suhtes?

Tänan teid

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kõigile esitatud küsimustele ei saa oletuslikku vastust anda, sest teie poolt toodud kaebused võivad esineda nii mööduva kui ka arstlikku sekkumist nõudva seedeprobleemi puhul. Kui kaebused siiani püsivad, siis tuleks tõesti uuesti prearsti vastuvõtule pöörduda. Võimalik, et vajate ka gastroenteroloogi konsultatsiooni, kuid selle üle saab läbivaatusel otsustada samuti perearst.
Parimatega,
dr. Ehala