Kehakaalu järsk tõus 27.03.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere,
minu mure on siis selline. Sügisel (oktoober-november) kaalusin veel 72kg (umbes niipalju olen ma ka kogu aeg kaalunud, pikkuseks 175cm). Täna kaalun ma aga peaaegu 90kg ja ma ei suuda aru saada, kuidas ja miks kaal nii kiiresti tõuseb (rase ma ei ole). Miski ei ole muutunud minu söömisharjumustes, ka liikumist on sama palju, kui enne. Olen proovinud erinevaid dieete, kapsleid jms, kuid miski pole aidanud kaalust alla võtta. Enesetunne on üsna halb, kuna ma tunnetan selgesti neid 20kg, mis on kehale juurde tulnud.
Ma ei tea, kas asi sellega seotud on, kuid kirjutan sellest sellegipoolest. Nimelt jaanuari kuus (selleks ajaks oli kehakaal umbes 10kg tõusnud, ei pidanud seda veel probleemiks) jäin ma haigeks, kuid arstid ei suutnud tuvastada, millega oli tegu. Iga päev tõusis palavik 37-37,3 umbes keskpäevaks ning kestis õhtuni välja. Vereproovid olid korras, uriiniproovid olid korras. Lõpuks saadeti mind naistearsti juurde. Päev enne naistearstile minekut algas menstruatsioon ning öösel tõusis äkitselt palavik 38-39 vahele. Hommikuks naistearsti ajaks oli aga kõik korras jälle, naistearst kahjuks proove võtta ei saanud, aga määras mulle ultraheli aja, mis oli nädal hiljem. Ka see oli täiesti korras. Lõpuks, 3 nädala pärast, kadus palavik ise-enesest. Muid sümptomeid ei olnud selle aja jooksul.
Peaksin mainima veel seda, et peale liha (jm rammusama) söömist tunnen, et seedimine muutub väga aeglaseks ning tihtilugu hakkab ka kõht valutama, iiveldab.
Alates 15. eluaastast olen võtnud ka beebipille, mis määrati mulle, kui sattusin menstruatsioonivalude tõttu haiglasse. Need on aga kõige nõrgemad, mis saadaval (Lindynette 20 0.075mg/0.02mg).

Ma loodan, et Te oskate mind minu murega aidata, kuna praeguseks olen juba üsna lootusetus seisus!
Teie vastust oodates,

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Soovitan teil kindlasti kellegagi oma toitumine-liikumine koos üle vaadata. See peaks olema esimene samm. Kogemuse põhjal julgen öelda, et sageli hinnatakse oma vajadusi, toidukordade sagedust kui ka toiduga saadud energiat valesti. Spetsialisti silm suudab sellised asjad välja tuua. Saate ka ise kodus toitumispäevikut pidada ning selle hindamiseks võite kasutada näiteks nutridata.ee või kaaluabi.ee programme. Ükski toidulisand ei aita kui toitumine ja päevane füüsiline koormus pole vastavalt vajadustele paika pandud.
Heade soovidega,
dr.Ehala