Kolesterool 16.01.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Sain eile perearstil teada, et minu kolesterool on 5,8, aga mingit dieeti ei määratud. Arst ütles, et natukene kõrge ja et väga oma söömist ei saa piirata, kuna ma olen 160 cm pikk ja kaalun 47kg. Kas see kolesterooli näit on väga kõrge ja kas peaksin ikkagi oma menüüst välja jätma magusad tooted? Lugedes internetist kolesterooli kohta, siis selgub, et üldkolesterool peaks jääma alla 5, aga mul on ju üle viie. Kas selline näit võib tekitada südamehaigust? Alkoholi ei tarvita ja suitsu ka ei tee ja rämpstoitu ei söö, aga ikkagi on kolesterool kõrgem, kui peaks. Kuid millest siis? Samuti esinevad valud vasakul pool rindkeres ja käes, kuid perearst arvab, et need valud tingitud närvisüsteemist.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Üldkolesterooli näit võiks tõesti jääda 5 mmol/L piiridesse, kuid vaja oleks siin kõrval vaadata ka kahe teise näitaja, LDL ning HDL-kolesterooli taset kui ka suhet. Alles siis saaks otsustada, kas ja mil määral üldse oleks vaja oma dieedis muudatusi teha ning kas tõepoolest on põhjust muretsemiseks. Ainult üldkolesterooli näidu põhjal ei saa mingeid otsuseid teha. Kolesteroolinäitude kohta saate infot leheküljelt: kolesterool.ee. Enamus kolesteroolist sünteesitakse organismis ning ainult väikese osa saame toiduga. Kõik loomset päritolu rasva sisaldavad toidud mõjutavad kolesteroolitaset ning nende hulgal kui ka toodete rasvaprontsendil tuleks pilk peal hoida. Kindlasti kuulugu igasse päeva paar puuvilja kui paar-kolmsada grammi köögivilja. Liha asemel olgu osadel nädalapäevadel söögiks kala. Võttes arvesse teie vanust, eluviisi kui ka kehakaalu, usun et muretsemiseks pole põhjust.
Heade soovidega, dr.Ehala