11aastane tütar ei taha süüa 09.01.14 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, minu tütar 11aastane on juba kolm nädalat ainult mõnda puuvilja söönud ja mahla joonud, eile oli nõus sööma ühe jäätise. Ütleb, et kõik, mis ma pakun, ei ole tervislik, võib ainult puuvilja süüa. Ta on palju kõhnemaks jäänud. Toitumise teemal ei taha ta üldse rääkida (tema klassis on üks tüdruk hästi peenike ja ta tahab samasugune olla). Kaalusime teda ükspäev, siis oli 50 kilo ja ütles, et on 160 cm pikk, sedasi vaadates on veel normi piires. Ilmselt keeldub ta ka arstile minemast, mida küll teha?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Ühtegi head nõuannet mul teile siinkohal pakkuda pole. Soovitan ennem tütrega psühholoogi või psühhiaatri juurde minemist teil endil selle ala inimestega nõu pidada, et saada edasiseks tegutsemiseks vajalikud suunised. Proovige talle seni pakkuda näiteks kasvõi keefiri ja marjade-puuviljade põhjal smuutisid ning jätkake ka tavapärase igapäevase toidu pakkumist, isegi kui ta keeldub. Kurjustamistega sellistel juhtudel enamjaolt midagi ei saavuta. Ütlen seda igaks juhuks, kuna üpris sageli reageeritakse vanemate poolt selliselt.
Heade soovidega, dr.Ehala