Liigne kaal 08.12.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere, olen 15-aastane tüdruk pikkusega 180cm ja kaaluga 85kg. Lisaks on mul ka suhkurtõbi ja ilmselt süsivesikute rohkusest mu kaal algselt tõusiski, hetkel kaal segab ja ma ei tunne ennast kehas mugavalt. Käin 2x nädalas trennis ja jälgin(enda arvates) toitumist, kuid kaal ei taha langeda(kõigub 83-85kg vahel). Mida ma võiksin ette võtta kaalu langetamiseks või kellega ühendust võtta?
Ettetänades

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
See iga on diabeetikule keeruline kuna keha enda loomulikud, hormonaalsete muutustega seotud protsessid võivad teinekord soodustada kaalutõusu ning lisaks tuleb arvestada süstitava insuliiniga. Minu soovitus oleks pidada nõu diabeediõega. Tean, et Tallinnas ja Tartus on väga pädevad diabeediõed ka toitumise osas, kes oskaks siinkohal nõu anda. Usun, et selliseid diabeediõdesid on mujalgi. Nagu tavapäraselt, soovitan teha toidupäeviku ning seda analüüsida ja kui vaja, korrigeerida süsteskeemi koostöös oma raviarstiga. Kindlasti vaadata üle igapäevane füüsiline koormus. Kui käite paar korda nädalas trennis, tekib minul küsimus, et kui palju muudel päevadel liigute. Jälgige, et päevane minimaalne sammude arv oleks 5-6000 (vajadusel osta sammumõõtja) ja vähemalt 1x nädalas 10 000, lisaks tehtud treeningutele. Tean et ELDÜ(Eesti laste ja noorte diabeediühing) korraldab samuti igasuguseid toredaid harivaid loenguid ja suviseid koolitusi. Kindlasti leiab ELDÜ kaudu teisigi noori, kellel analoogilisi probleeme ja kellega koos nõu pidada.
Heade soovidega, dr.Ehala