Toit kontrollib elu 18.10.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleem on kestnud juba paar viimast aastat: ma ei suuda kontrollida oma toitumist.

Iga õhtu kahetsen ma, et taaskord olen raisanud ühe suurepärase päeva oma elust, mil ma oleksin võinud eelmise õhtu lubadust täita ning alustada seekord päriselt oma toitumise muutmisega.

Ma saan aru, et suurte muutustega pole mõistlik alustada, seega kavatsen alati asja võtta rahulikult ja mõõdukalt, kuid ma ei saa isegi pisemate muutusetega hakkama. Motivatsiooni justkui oleks, aga ma olen iseenda suurim takistus.

Sel hetkel, kui mul tekib kontrollimatu vajadus süüa, tunnen, et söömine on parem, kui ükskõik mis teine asi, ja ma võin isegi rasvunud ning õnnetu olla justnimelt selle nimel, mida annab mulle söömisest saadav sõltuvusttekitav tunne. Ma kaotan ratsionaalse mõtlemisvõime ning ma oleksin nagu kusagil mujal.

Mul on häbi enda suutmatuse pärast ja ma soovikski teada, millest alustada ja kuidas on minusugused toitumise kontrolli alla saanud?

Aitäh

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Näen siin praegu kahte võimalikku paralleelset teed. Esimeseks on vaja endale selgeks teha söömisega seotud põhitõed ja oma vajadused. Kui palju peaksin sööma teraviljatooteid, palju piimatooteid, palju köögivilja, jne
Teine oleks oma mõttemustritega tegelemine. Selles osas võib olla abi kognitiiv-käitumuslikust teraapiast ( Nõustamiskeskus Sensus, jt). Soovitaksin teil lugeda Lisbeth Stahre raamatut “Liigne kaal tuleb tunnetest”. Viimane aitab teil kindlasti endast paremini aru saada ja mõista, et teinekord on meie tahe üksi nõrk. Samuti võite tutvuda anonüümsete ülesööjate programmiga: http://oaestonia.wordpress.com/
Toitumise osas võite soovikorral tulla konsultatsioonile.
Heade soovidega, dr.Ehala