Veresuhkur 26.09.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere

Ma ei tohi tarbida gluteeni ja piima sisaldavaid toiduaineid, kuidas saada ilma piimata piisavalt kaltsiumit?

Minu veresuhkur oli viimati 5, 9...viimastel aastatel pole see olnud kordagi alla 5, 5...ja on olnud vahemikus 5,6 - 5,9. Otsustasin loobuda suhkrut sisaldavatest toitudest ja piirata puuviljade tarbimist...kui palju on soovitav kogus puuvilju päevas, kui veresuhkur on liiga kõrge? Kui palju võib süüa näiteks mandariine ja õunu? Aitäh!

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kirjast ei selgu, kas teil on diagnoositud gluteeni- või piimatalumatus, mistõttu antud tooteid tarbida ei saa või te arvate mingil põhjusel, et need ained teile ei sobi. Kui tegu viimasega, siis soovitan kindlasti nõu pidada oma perearstiga, et pikas perspektiivis kasu asemel endale hoopis kahju ei tee. Kirjas toodud veresuhkrutasemed on normaalsed, kuid kui tahate jälgida puuviljade söömist, siis võiksite piirduda 2-3 portsuga päevas. 1 ports on 100 grammi puuvilju või marju. Kaltsiumi saab lisaks piimatoodetele näiteks kaunviljadest ja rohelistest (leht)köögiviljadest.
Parimatega, dr.Ehala