Liialt kaloririkas hommikusöök 15.09.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 14-aastane noor tütarlaps. Minu probleem on selles, et mõnel hommikul söön liiga kaloririkast toitu. Kindlasti mitte ei tule seda tihti ette. Tavaliselt hommik, pärast pika maa jooksmist. Aga hommikuga saan juba näiteks 1600 kcl kätte (vahel ka rohkem). Kurvaks teeb see eriti siis, kui päev ei saa tulla ka aktiivne ega isegi mitte väheaktiivne. Küsimus ongi siis selline, kuidas toituda terve ülejäänud päeva? Närida ainult kurki või ei tohiks enam midagi süüa?
Tean ka seda, et minu vanuse juures peaksin saama toidust kätte umbes 2000 kcl, aga minu puhul ei kipu see väga nagu kehtima, sest tavaliselt just sellise kaloraaži juures hakkab minu kaal tõusma.
Olen 157 cm pikk ja kaalun umbes 47,5 kg.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Minu küsimus on, et kuidas saate hommikusöögiga 1600 kcal? Siin on esimene asi ikkagi söögikorra ümbertegemine. Ma ei saa soovitada teil kuidagi samamoodi jätkata. Vaja on leida põhjused, mis hommikusöögi kaloraaži käest viivad ning siis nendega tegeleda. Hommikusöök peaks/ võiks anda ~25-30 % päevasest energiast. Teie kasvu/ vanuse juures oleks päevane energiavajadus hetkel kuskil 1700-1800 kcal. Seega ei tohiks hommikusöök anda rohkem kui 400-500 kcal.
Heade soovidega, dr.Ehala