Alakaaluline 30.04.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere! Minul siis selline probleem, et olen alakaaluline.
Olen 185cm pikk ning kaalun ainult 60kg.
Ning mõnikord mulle tundub, et see ei saa kohe kindlasti olla kas vale toitumine või liiga väikeseid toiduportsjonid!
Kuna ma tõesti söön nagu iga normaalnegi täiskasvanud inimene, või veel isegi rohkem,aga kaalus pole kunagi juurde võtnud.
Muide, ma olen terve elu selline olnud, et kas võib üldse olla probleem minu toitumises või peaksin ma mujalt probleemi otsima! Võibolla on mõni teine probleem tervise juures! Näiteks kiire ainevahetus, geenid, kilpnääre või hoopis mu probleem??

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Kui väike kaal on muutumatult läbi aastate püsinud, siis ilmselt on see osaliselt seotud geneetilise päritoluga. Mistahes tõsisem terviseprobleem peaks aastate jooksul olema juba välja löönud. Seega kui üldine enesetunne läbivalt hea, ei ole tervise osas muretsemiseks põhjust. Alati võite rääkida oma kaalust perearstiga ning kui on vajadust saab teha täpsustavaid uuringuid. Toitumise osas jään aga enda tavaliste soovituste juurde. On üpris sage, et väiksema kaaluga inimesed väidavad end söövat piisavalt või isegi rohkem kui neil vaja oleks, uskudes kätte saavat kõik toidust vajamineva. Mõnikord on see tõesti nii, kuid üpris sageli leian toidupäevikut analüüsides, et vaatamata näiliselt suurele toidukogusele ei tule päevast vajalikku energiahulka kokku ning toiduvalikuski on puudujääke. Soovitan siinkohal ikkagi toidupäevikut pidada, olemaks veendunud, milline variant teie puhul paika peab.
Heade soovidega, dr.Ehala