Kaalutõus ja kõhukinnisus 16.04.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Eelmise aasta algul tekkis probleem kõhukinnisusega. Söömises muutusi polnud, seni oli kõik ok olnud ja kaal viimased 7 a täpselt sama (62-63 kg), va 2 raseduse ajal (viimasest möödas nüüd 4 aastat). Kõhukinnisus pole pidev, aga väga sage. Proovisin siis kiivit süüa, vältisin toite, mis kõhukinnisust võiksid tekitada, jõin senna teed, võtsin guttalaxi, aga miski ei aidanud. No senna tee ja guttalax mõjusid esimesel paaril korral, aga siis enam mitte. Pidevalt ma muidugi midagi ei tarbinud, alles siis proovisin kas sennat või guttalaxi, kui kõhus juba suur vaev oli, vbl 1x nädalas. Mõtlesin siis, et panen oma toitumise kirja, ehk söön midagi liiga vähe või palju ja hakkasin hoolega jälgima, et kiudaineid ning vitamiine-mineraale iga päev normijagu ära sööksin, ja leidsingi, et seni jäi kiudainenormist natuke puudu. Kiudainenormi jälgimisega ja linaseemnete söömisega hakkas soolikas paremini tööle küll ja lootsin, et ehk nüüd ongi kõik jälle korras ja koos kõhukinnisusega 65 kg-ni tõusnud kaal ka normi tagasi läheb (seda minu 163 cm juures ikka paljuvõitu). Aga kuigi sõin mitu kuud keskmiselt 1500-1700 kcal (norm mul ca 2100, teen trenni ka), ei ole kaal grammigi langenud ja nüüd juba ca kuu on jälle kõht tihti kinni.

Kas ma peaks veel rohkem salateid ja toorest sööma? Ja miks kaal ei lange?

Trenni teen 2-4x nädalas ca 40-60 min korraga (jalgratas+harjutused ülejäänud kehale), valget saia, kartulit, riisi, makarone, poolfabrikaate ei söö ja nende järele ei tunne vajadust juba aastaid, alkoholi ei tarbi. Päevamenüü on umbes selline: hommikuks 2 viilu rukkirösti vms, juust, või, piimaga lahja kohv ja 3-4 teelusikatäit linaseemneid. Lõunaks liha/kala ja kõrvale igasugused aedviljad nii toorelt kui kuumtöödeltult (eriti armastan porgandit, lillkapsast ja aeduba). Õhtuks kas toorsalat fetajuustuga või puuviljad (õunad, apelsinid, ananass jne). Lisaks läheb päevas mitu tassi taime- või rohelist teed ning vett. Ja nädalas mitmel korral tekib isu koogi või jäätise vastu, mida siis ühe normaalmõõdulise portsjoni endale ikka luban. Enne, kui toitumist jälgima hakkasin, oli õhtusöögiks tihti ka väike pitsalõik või saiake (max 100 g, puuviljad pidid ka kõhtu mahtuma). Vahel söön tüki või 2 tumedat šokolaadi ka, aga pidevalt mingeid komme ja šokolaadi ei söö.

Kusjuures, huvitav on see, et kui eelmise aasta lõpul 2 ndl Indias lähetusel olin, siis seal pidin sisuliselt riisidieedil olema (ma ei kannata vürtsist toitu). Aga kõht kinni polnud, pigem kippus lahti minema, kuigi sõin vaid korralikes restoranides, jõin vaid korralikku pudelivett ja käsi pidevalt desinfitseerisin. Ja kaal langes kolinal. Jube väsinud olin ka. Aga kui tagasi tulin ja lõpuks reisiväsimuse välja magasin, siis olin samas kaalus kui sinna minnes ja juba riisi nägemise peale lõi kõhu kinni.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Olete kirjeldanud väga selgelt ja täpselt oma seisundit, kuid teid nägemata on raske midagi konkreetset oletada. Pakun teile välja mõned võimalikud variandid ja lahendused, mis võiks ehk abiks olla.
Rasedus ja sünnitus võivad ainevahetust ja soolestiku tööd mõjutada. Taastamaks keha normaalseid rütme peab püüdma olla võimalikult aktiivne ning halba ei teeks kogu korsetivöö tugevdamine, eriti kere süvalihaste tugevdamine. Mainite küll treeninguid, kuid kui palju jagub liikumist ja füüsiliselt aktiivset aega trennivabadel päevadel. Soolestiku aktiveerimiseks on samuti spetsiaalseid massaažitehnikaid, mis täiesti kodus teostatavad. Kirjast nähtub, et püüate igati oma toitumist jälgida, kuid soovitaksin vaadata üle kui vedelikurikas teie toit iseenesest on. Joote ilmselt piisavalt, kuid ka toit võiks olla vedelikurikkam (supid, hautised, pudrud võilebade asemel, puuvili, marjad, köögiviljad). Vaadake üle, kas sööte ikkagi minimaalselt 200-300 gr köögivilja ja 2-3 puuvilja iga päev. Lisage salatitele ning köögiviljatoitudele kindlasti õli, seegi paneb soolestiku paremini tööle. Kõhukinnisuse üks põhjustest võibki olla liigvähene rasva hulk toiduratsioonis ning abi võib siin saada just taimeõlide kasutamisest. Hea soolestikutöö reguleerija on ingver(teena, toitudele lisatuna). Võite proovida ka kuivatatud ploomidest tehtud tõmmisega. Kallake 3-4 kuivatatud ploomi õhtul üle klaasi keedetud veega. Hommikul joote selle tõmmise esimese asjana ennem sööma hakkamist. Kui probleem ei lahene, siis tasuks pöörduda ikkagi konsultatsioonile, sest pikaaegne lahtistite kasutamine pigem süvendab probleemi, mitte ei lahenda seda.
Heade soovidega, dr.Ehala