Mure ema toitumise pärast 11.02.13 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
mul on selline mure, et muretsen liiga hullusti oma ema tervise pärast. Tal arst mõõtis veresuhku kõrge ja kolesterool on ka 6, enne oli 7, ta on ülekaaluline. Probleem on selles, et lähen täitsa endast välja kui ta sööb midagi ebatervisliku ja hakkan ta kallal õiendama. Tean, et see on vale ja oma hoolitsust ma ei väljenda õigesti. Muidugi ma ostan kõike tervisliku talle ja ka ta ise, kuid kohe kui võimalik, sööb ta kõike- rasvane, magus jne. mida ei tohiks. Kust peaks alustama ma, et ma saaks olla paremini toeks, ilma, et ma endast väljuks:) Kuidas oleks õige käituda või mida teha.
Suur tänu.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
On suur asi, et hoolite oma lähedasest ja püüate teda aidata, kuid kui inimene ise konkreetset abi ei ole küsinud ega väljenda oma huvi, siis ei saa teda vägisi aidata ega muuta. Parim, mida teha saate on emale teada anda, et soovite teda aidata, olete tema jaoks olemas ja olete nõus toetama ning et ta on teile oluline ning kallis ka siis kui ta pole hetkel veel muutusteks valmis. Kui ema tajub ja näeb, et tema käitumine teid vihastab või kurvastab, hakkab ta oma tegusid-toimetamisi teie eest ühel hetkel varjama ja sööb ikka nii nagu soovib. Kui teil on võimalus, pakkuge emale tervislikke toite, rõhutamata, et see oleks kuidagimoodi parem kui ta muidu sööb. Ärge arvustage ja andke hinnakuid tema teguviisidele. Kui emaga on lood tervise osas kehvad võib toit olla tema jaoks üks vähestest lohutajatest. Selle teadmiseni peab teie ema ise jõudma, et tervislik toiduvalik teda aitab ning et ka tasakaalustatult süües ei pea toit olema maitsetu ja ilmetu. Olge kannatlik ja pakkuge emale tuge olles tema kõrval ning andes seda ka mõista, kuid ärge püüdke olla emale ema. Te võite ja ehk peaksitegi emale rääkima, miks te soovite ta toitumise eest hoolt kanda, kuid jätke talle tema valikud. Igaüks meist küpseb muutusteks erinevas tempos.
Heade soovidega ning teile kannatlikku meelt ja lahtist südant soovides,
dr.Ehala